Architekt
O inspiracji
Zaprojektowany dom znajduje się na działce z bezpośrednim dostępem do lasu. Głównym determinantem kształtu budynku była wytyczna, aby wszystkie najważniejsze pomieszczenia „spoglądały” na ścianę lasu. Jednocześnie Inwestorzy chcieli, aby dom był mocno nasłoneczniony, przestronny i jasny. Niestety wspomniany las zlokalizowany jest od północnej strony działki i obowiązuje od niego 25 metrowa linia zabudowy. W związku z powyższym, budynek musiał zostać „przytulony” do południowej granicy działki. Taka lokalizacja musiała pogodzić relację zamknięcia budynku względem zabudowy sąsiedniej i otwarcia względem nasłonecznienia z tej samej strony.
Z tych wymagających wytycznych powstała rozłożysta bryła parteru w sąsiedztwie szklanego atrium po środku układu. Na bryle parteru zaprojektowano, zgodnie z wytycznymi planu miejscowego, dwie bryły o spadzistym dachu, mieszczące pokoje gościnne. Parter podzielono na trzy strefy spoglądające na las, dzięki dużym przeszkleniom. Pierwszą stanowi oddzielna kuchnia, która będzie o poranku łapać słońce wschodnie, jadalnia z otwarciem na zadaszony taras oraz salon doświetlony bardzo wysokim oknem od strony zachodniej. Druga strefa to przestrzeń domowego wellness z otwieraną halą basenową, sauną oraz łazienką, do którego przechodzi się korytarzem, w pobliżu zielonego atrium. Trzecia strefa to część prywatna domu, gdzie znajduje się sypialnia master z łazienką i garderobą.
Od strony ogrodu i lasu, dom okolony jest tarasem z zadaszeniem. Piętro domu doświetlone jest lukarnami ze szklanymi zadaszeniami. Są one kluczowym elementem, umożliwiającym przenikanie światła do pomieszczeń, nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu pomieszczenia na piętrze zyskują przyjemną atmosferę.