Fot. Richard Barnes | Arch. Olson Kundig

Nowoczesna interpretacjawiejskiej architektury

Ten nowoczesny dom wiejski powstał w Millerton w stanie Nowy Jork w 2016 roku. „Koncept opierał się na założeniu zabudowań wiejskich z serią różnych budynków połączonych ze sobą przejściami. Całość musiała pasować do rodzimej architektury wiejskiej stanu Nowy Jork. Język architektoniczny projektu miał mieć jednak bardziej nowoczesny charakter” wyjaśnia główny architekt Tom Kundig.

Fot. Richard Barnes | Arch. Olson Kundig

Dom stanął na wiejskiej działce i stał się współczesną interpretacją wiejskich zabudowań. Łączy on nowoczesne detale i materiały, takie jak czarna stal i beton, z rodzimą, tradycyjną formą budynku wiejskiego. Duża dbałość o odpowiednie relacje przestrzenne i objętościowe całego projektu sprawiła, że dom jest nie tylko nowoczesny. Idealnie dopasowuje się także do miejsca i kontekstu swego otoczenia.

Fot. Richard Barnes | Arch. Olson Kundig

Dwuspadowy dach budynków nawiązuje do archetypu STODOŁY, a materiały zastosowane na zewnątrz podtrzymują ten dialog prowadzony z wiejską architekturą. Elewacja zabudowań została wykonana z drewna odzyskanego po rozbiórce starych, miejscowych stodół. Do tego szarego drewna doskonale pasują betonowe ściany oraz dach z cynkowanej blachy falistej. Dzięki temu całość jeszcze lepiej współgra z naturalnym otoczeniem doliny rzeki Hudson.Właściciele nowoczesnej STODOŁY to wciąż powiększająca się rodzina, więc koncept projektowy zakładał serię budynków połączonych osłoniętymi przejściami i różnymi przestrzeniami. Dzięki temu dom może się zmieniać stosownie do potrzeb, nadając się też do organizacji większych imprez rodzinnych, nie tracąc przy tym poczucia intymności i przytulności.

Fot. Richard Barnes | Arch. Olson Kundig

Atmosfera z zewnątrz przenosi się także do środka domu, dzięki kolekcji mebli wykonanych na zamówienie, a także czarnym, stalowym półkom i wspaniałemu palenisku, które dominują w kuchni.