Millerton Farmhouse

RICHARD BARNES
Partnerzy

O inspiracji

Ten jednorodzinny dom powstał w Millerton w stanie Nowy Jork, a zaprojektowany został przez firmę  Olson Kundig w 2016 roku.

– „Koncept opierał się na założeniu zabudowań wiejskich z serią różnych budynków połączonych ze sobą przejściami. Całość musiała pasować do rodzimej architektury wiejskiej stanu Nowy Jork, ale język architektoniczny projektu miał mieć bardziej nowoczesny charakter” – wyjaśnia główny architekt Tom Kundig.

Dom stanął na 10-cio hektarowej, wiejskiej działce i stał się współczesną interpretacją wiejskich zabudowań. Łączy on nowoczesne detale i materiały, takie jak czarna stal i beton, z rodzimą, tradycyjną formą budynku wiejskiego. Duża dbałość o odpowiednie relacje przestrzenne i objętościowe całego projektu sprawiła, że dom jest nie tylko nowoczesny, ale też idealnie dopasowany do miejsca i kontekstu swego wiejskiego otoczenia.

Dwuspadowy dach budynków nawiązuje do archetypu stodoły, a materiały zastosowane na zewnątrz podtrzymują ten dialog prowadzony z wiejską architekturą. Elewacja zabudowań została wykonana z drewna odzyskanego po rozbiórce starych, miejscowych stodół. Do tego szarego drewna doskonale pasują betonowe ściany oraz dach z cynkowanej blachy falistej. Dzięki temu całość jeszcze lepiej współgra z naturalnym otoczeniem doliny rzeki Hudson.Właściciele nowoczesnej STODOŁY to wciąż powiększająca się rodzina, więc koncept projektowy zakładał serię budynków połączonych osłoniętymi przejściami i różnymi przestrzeniami. Dzięki temu dom może się zmieniać stosownie do potrzeb, nadając się też do organizacji większych imprez rodzinnych, nie tracąc przy tym poczucia intymności i przytulności.

Atmosfera z zewnątrz przenosi się także do środka domu, dzięki kolekcji mebli wykonanych na zamówienie, a także czarnym, stalowym półkom i wspaniałemu palenisku, które dominują w kuchni.

Lokalizacja: Millerton, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA