Minimalistyczne, białe budynki tworzą jeden dom na hiszpańskiej Minorce

MARINA SENABRE JULIO FEROZ
Partnerzy

O inspiracji

Lokalna architekt Marina Senabre z Minorki zaprojektowała dwa białe budynki z dużymi otwarciami, które tworzą ramy dla widoków, prezentując je jak naturalne „dzieła sztuki”.Projekt tej oryginalnej nowoczesnej STODOŁY miał odzwierciedlać zarówno architekturę wyspy z rejonu Morza Śródziemnego, jak i minimalistyczne, współczesne założenia projektowe. Obydwie konstrukcje są pomalowane w całości na biało. Jedna z nich to długi, prostokątny budynek z płaskim, wysypanym żwirem dachem, a druga jest mniejsza i ma dwuspadowy dach wyłożony płytkami z terakoty.

– „Cały dom jest przedstawiony jako rodzaj konwersacji między dwoma różnymi elementami architektury” – wyjaśnia Senabre. – „Te dwa elementy reprezentują z jednej strony typową konstrukcję i typowe budynki z wyspy Minorka, a z drugiej strony – są one przykładem współczesnej architektury”.

– „Nie ma tu miejsca na zdobienia, ponieważ projekt miał wyrażać samą koncepcję, proporcje i prostotę” – dodaje architektka.

Drzwi obu budynków zostały wykonane z desek, które miały pasować do prostych, drewnianych framug kwadratowych okien, które zostały rozmieszczone w taki sposób, by prezentowały najpiękniejsze widoki na otaczający dom krajobraz.

– „Wiejska okolica Minorki została wprowadzona do wnętrza domu poprzez duże, kwadratowe przeszklenia, które tworzą zmieniające się dzieła sztuki w pełni łączące się ze swą lokalizacją” – mówi Senabre.

Przestrzenie dzienne, w tym kuchnia, jadalnia i salon, znajdują się w większym budynku, w którym białe ściany wewnętrzne zestawiono z jasnymi podłogami, drewnianymi akcentami i prostym umeblowaniem. Wzrok przyciąga tu oryginalny stolik kawowy wykonany z rustykalnego drewna, stojący przy białej, wygodnej sofie.

Na ścianach w kuchni wiszą białe szafki, które doskonale pasują do urządzeń ze stali nierdzewnej. Duża, biała wyspa i wiszące nad nią proste lampki stanowią centrum tego pomieszczenia.

– „Wnętrze domu zostało zaprojektowane tak, by odzwierciedlało ten sam dualizm. Jest jednocześnie minimalistyczne i ciepłe, dzięki kontynuacji materiałów, które pokrywają powierzchnie zarówno poziome, jaki pionowe, będąc zawsze w kontakcie z elementami tradycyjnymi, takimi jak naturalne drewno” – wyjaśnia Senabre.

Mniejszy budynek to miejsca dla gości, przestrzeń do różnych sportów oraz mały wewnętrzny basen z miniaturową fontanną udekorowaną kamieniami, znajdujący się tuż przy dużym oknie z pięknym widokiem.

Na zewnątrz, wzdłuż obu budynków, ciągnie się większy basen. Między konstrukcjami jest też wąskie patio i wytyczone betonem lub żwirem ścieżki.