Minimalistyczny dom w skandynawskim stylu na łące w Wisconsin

Collective Office Mike Schwartz
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Trzy nowoczesne STODOŁY tworzą nowy dom dla pary emerytów, którzy postanowili osiąść na ponad siedmiu hektarach w południowo-wschodnim Wisconsin.

Kiedy para przeszła na emeryturę, postanowiła kupić sporą działkę łąk w pobliżu miasta Lake Geneva. Kobieta pracowała kiedyś jako projektant krajobrazu i marzyła o tym, by przywrócić kupionej ziemi jej rodzimą roślinność i naturalny charakter.Właściciele marzyli o tym, by ich nowy dom był połączony z otaczającą go przyrodą i z taką prośbą trafili do firmy Collective Office.

Właściciele chcieli, by podstawowe przestrzenie dzienne zorganizowano na jednym poziomie. Dzięki temu dom będzie również funkcjonalny, kiedy będą starsi. „To było naprawdę przepiękne miejsce, do którego nie pasowałby olbrzymi budynek” mówi architekt, Jeff Klymson. Aby tego uniknąć, firma zaprojektowała trzy połączone ze sobą konstrukcje z klasycznym, dwuspadowym dachem. Każda z nich zawiera kluczowe komponenty całego planu domu. W sekcji środkowej mieści się salon, jadalnia i kuchnia, a jedna z sekcji bocznych to skrzydło sypialne domu, które wychodzi na ogrodzony basen. Po stronie przeciwnej do sypialni znalazł się garaż i osłonięta weranda.

Dom ma powierzchnię blisko 400 metrów kwadratowych, a wnętrza są nowoczesne i minimalistyczne. Podłogi wykonano z jasnego drewna klonowego, ściany są białe, a duże okna wypełniają wszystkie pomieszczenia pięknymi widokami prerii. Właściciele chcieli, by ich dom był ciepły i przytulny. Miał być też prosty, bez zbędnych wykończeń i dekoracji.

Architekci zdecydowali się na dwuspadowy dach nachylony pod kątem 45 stopni, z delikatnymi krzywiznami, które sprawiają, że dom nie ma „ostrej geometrii”. Trzy budynki od zewnątrz obito czarną blachą, która przeplata się z z drewnem cedrowym i stalą Corten.

Lokalizacja: Wisconsin, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA