Modern Studio – kultowy domek, stworzony dla pisarza

Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Architekt Bulent Baydar z Harrison Design zaprojektował to studio dla scenarzysty Matthew Michaela Carnahana w Arlington w stanie Wirginia — i chociaż nigdy tego nie planowano, jest to tyleż rozrywkowa przestrzeń, co biuro.

„Matthew wcześniej pracował w swojej piwnicy” — mówi Baydar. „Jest ojcem trzech małych córek i potrzebował spokojnego miejsca z dala od zgiełku rodziny, w którym mógłby pisać”. Carnahan zlecił architektowi wyobrażenie sobie wolnostojącej konstrukcji na jego podwórku — konstrukcji, która byłaby wypełniona dużą ilością światła słonecznego.Studio strategicznie położono w najdalszym zakątku nieruchomości, aby zwiększyć jego odległość od głównego domu i sąsiedztwa” – mówi Baydar. Domek wyposażono w najpotrzebniejsze artykuły. Dzięki temu Matthew może przebywać przez długi czas bez konieczności przechodzenia tam i z powrotem między strukturami”.

Konstrukcja o powierzchni 400 stóp kwadratowych ma głównie szklaną fasadę, obramowaną cedrem. Masywne szklane drzwi NanaWall otwierają się i łączą wnętrze z krajobrazem.

Wewnątrz na otwartym planie znajduje się biurko i część wypoczynkowa. Z tyłu rozsuwają się sięgające od podłogi do sufitu półki na książki, odsłaniając ukrytą wannę i pomieszczenie gospodarcze wyposażone w dobrze zaopatrzony mini bar. „Ze względu na ograniczenia przestrzenne dwie kolumny regałów działają jak drzwi na zawiasach, które obracają się na systemie rolek”, mówi Baydar. „Ukryte pomieszczenia sprawiają wrażenie niezagraconej przestrzeni, jednocześnie pozwalając klientowi na spędzenie całego dnia pracy wewnątrz konstrukcji”.

Studio wyposażono cedrowy sufit i dębową podłogę wykonaną ze starych beczek po whisky. „Oryginalne ślady pił są nadal widoczne na niektórych deskach podłogowych”, mówi Baydar. „Materiały organiczne kontrastują ze szkłem i stalą i wprowadzają ciepło do przestrzeni”.

Studio sprawia wrażenie uroczej, pełnej tajemnic biblioteki w lesie — ale nie zawsze jest cicho. „Chociaż powstał jako miejsce pracy, goście są zawsze zaintrygowani” – mówi Baydar. „W związku z tym często funkcjonuje jako strefa rozrywki”.

Lokalizacja: Wirginia, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA