Mountain Wood

Walker Warner Architects Marion Brenner Matthew Millman
Partnerzy

O inspiracji

Koncepcja organizacyjna projektu Mountain Wood autorstwa Walker Warner Architects w Woodside w Kalifornii rozpoczęła się od eksploracji oddzielnych budynków zaaranżowanych w celu stworzenia różnorodnych uzupełniających się doświadczeń życiowych wewnątrz i na zewnątrz. Biorąc pod uwagę wiejski kontekst miasta Woodside, w poszukiwaniu inspiracji oraz funkcjonalności odniesiono się do regionalnych związków rolniczych i kultowych form. Forma domu jest kompilacją trzech głównych budynków – głównego budynku, biura i STODOŁY – rozmieszczonych wokół centralnego dziedzińca zakotwiczonego w wodzie, aby stworzyć różnorodne uzupełniające się przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne oraz różnorodne możliwości mieszkalne. „To współczesna interpretacja wiejskich i tradycyjnych domów” — mówi główny architekt Greg Warner. Czwarta konstrukcja – dom przy basenie – to seria trzech pawilonów ustawionych na tej samej osi, wykonanych z podobnych materiałów jako pomysłowy odpowiednik głównych budynków.

Wszystkie budynki Mountain Wood mają wspólny język silnych asymetrycznych linii ze wspólną paletą materiałów kamienia, zachodniego czerwonego cedru, szkła i stali, razem pod cynkowym dachem. Użycie kamienia przywołuje na myśl rustykalność. Zakorzenienie części konstrukcji w dawnych domostwach, podczas gdy przypadkowo wzorzyste deski cedrowe i cynkowane dachy przywołują wiejski język kalifornijskiej STODOŁY. Dzięki zastosowaniu odsłoniętej stali i dużych powierzchni szkła dom zyskał kontrastowy, współczesny charakter. nowoczesna STODOŁA usytuowana od frontu posesji pełni rolę symbolicznego wejścia, wzmacniającego wiejski charakter otaczającego kontekstu. Otwarte przejście prowadzące przez nią dramatycznie obramowuje fasadę wejściową głównej rezydencji znajdującej się za nią. Po wejściu na dziedziniec, luźno uformowany przez trzy struktury, równowaga przestrzeni i materiału ożywia projekt jako całość.

Główna rezydencja Mountain Wood obejmuje dwie główne przestrzenie mieszkalne — przylegającą część dzienną z jadalnią i kuchnię przylegającą do pokoju rodzinnego. Na drugim piętrze znajduje się główny apartament, trzy sypialnie i gabinet. We wnętrzach duże, ciężkie meble ustąpiły miejsca bardziej przezroczystym elementom, aby nie odbiegać od architektury i wyglądu zewnętrznego.

Lokalizacja: Woodside, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA