Muskoka Cottage

Akb Architects Shai Gil
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Firma Akb Architects stworzyła wielopokoleniowy dom rodzinny, pokryty surowymi deskami cedrowymi, aby połączyć się z terenem smaganych wiatrem drzew i prekambryjskiego podłoża skalnego w północnym Ontario. Rezydencja o powierzchni 697 metrów kwadratowych składa się z trzech połączonych ze sobą brył, które tworzą wnętrze z przytulnymi przestrzeniami i otwartymi pokojami ze spektakularnymi widokami na jezioro. Proste, wolumetryczne kształty są wyraźnie współczesne i osadzone w lokalnych elementach, które nadają Muskoka Cottage atrakcyjność domku w lesie.

Klient poprosił o całoroczny dom, który byłby zachęcającym miejscem do przyjmowania gości, a jednocześnie byłby wygodny dla ich pięcioosobowej rodziny. Akb umiejscowili projekt Muskoka Cottage powyżej i w obrębie istniejącej topografii przy minimalnym zakłóceniu środowiska. Wiele sypialni i łazienek jest oddzielonych od przestrzeni wspólnych, znajdujących się w sercu domu. Pojedyncza płaszczyzna dachu znajduje się nad dużą otwartą częścią dzienną i jadalną otoczoną sklepionym sufitem otoczonym ręcznie szczotkowanymi deskami z europejskiego dębu. Okładzina rozciąga się poza przesuwaną szklaną ścianę na zewnętrzną werandę z dodatkową jadalnią, salonem i barem. Aby wyznaczyć kuchnię i obszary zewnętrzne jako oddzielne i bardziej intymne przestrzenie, Akb użyli płaskiego sufitu, aby zdefiniować pokoje w pokojach na swobodnie płynącej płycie podłogowej.

Wykończenie Muskoka Cottage

Wykończenia wnętrz skupiają się na żywiołach, z wykonanymi na zamówienie szafkami kuchennymi wykonanymi tak, aby wtapiały się w płyty ścienne i licowały z granitowym blatem wyspy. Miękkie meble i dywaniki w neutralnych kolorach dodają ciepła delikatnej grze architektury między rustykalnym urokiem a precyzyjnie dopracowanym minimalizmem. Dzięki stałym i wysuwanym szklanym panelom wzdłuż brzegu jeziora, wspólne przestrzenie wtapiają się w naturalne otoczenie. Wysuwane moskitiery pozostają otwarte w dzień i w nocy, umożliwiając pasywny przepływ powietrza. Kolejna przestrzeń pośrednia jest tworzona przez szeroki nawis zakrywający taras. Latem dodatkowy cień łagodzi wnętrze, znacznie zmniejszając potrzebę mechanicznego chłodzenia. Światło dociera w głąb budynku, gdy słońce zachodzi, ogrzewając betonowe podłogi, aby złagodzić wieczorny chłód.

Usytuowanie głównej kubatury na naturalnie pochyłej elewacji pozwoliło na obniżenie poziomu z wyjściem na zewnątrz. Sauna cedrowa, sala fitness i pokój rekreacyjny znajdują się kilka kroków od ścieżek prowadzących do przystani i linii brzegowej. To, co wyróżnia Muskoka Cottage, to elastyczność granicy między wnętrzem a zewnętrzem – elastyczność ścian obwodowych, przestrzeni międzywęzłowych, które tworzą, oraz gliniana materialność chaty. Rzemiosło wyrażone poprzez precyzyjną stolarkę i przejścia materiałowe, wraz z powściągliwością podstawowych form ułożonych warstwami tekstury, tworzą atmosferę zarówno odczuwalną, jak i widzianą. Niemalowane ściany z gipsu weneckiego w sypialni mają przyjemnie postarzaną miękkość i niestandardowy stojak ze stali walcowanej na gorąco do przechowywania drewna opałowego na zewnątrz. Jego przeznaczeniem jest z czasem pokrywać się patyną, odzwierciedlając organiczny charakter domu zaprojektowanego do starzenia się z wdziękiem.

Lokalizacja: Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf