My Guest House

ED LEDERMAN
Partnerzy

O inspiracji

Studio architektoniczne TA Dumbleton Architect z Dublinu zaczerpnęło inspirację do tego projektu z dwóch rozbieżnych typologii – starego domu na farmie i miejskiego loftu. W efekcie udało się stworzyć piękny, weekendowy dom na nowojorskiej Long Island.Dom gościnny znajduje się w niewielkiej osadzie Bridgehampton w Hamptons. Budynek zlokalizowany jest w narożnej części dużej działki z ogrodem, basenem, zewnętrznym prysznicem i miejscem na grilla.

Przy projekcie i budowie domku dla gości – co zajęło w sumie osiem miesięcy – architekci kierowali się zarówno zabudową wiejską, jak i miejską.

„Pozostałości starego domu wiejskiego o prostych kształtach i powielających się otwarciach udało się połączyć z otwartą przestrzenią typową dla nowojorskiego loftu” – mówi jeden z architektów studia TA Dumbleton Architect (TADA), które powstało w 2012 roku.

Prostokątny dom o dwóch poziomach ma betonowe ściany pokryte białym tynkiem. Stalowe ramy okien i drzwi nadają całemu budynkowi wyjątkowy charakter. Wielopoziomowy dach dwuspadowy został przykryty cedrowym gontem, w którym ciągłość przerywa seria prostokątnych okien dachowych.  Przeszklona ściana północna zapewnia wyjątkowe widoki na ogród, wpuszczając jednocześnie do wnętrza ogromną ilość światła.

„Dom tworzy wiele połączeń ze swym najbliższym otoczeniem, a ogromne okno o podwójnej wysokości jeszcze bardziej potęguje powiązanie wnętrza z odległą przestrzenią zewnętrzną” – wyjaśniają przedstawiciele firmy.

Cały dom ma powierzchnię 279 m2 i mieści kuchnię o podwójnej wysokości, przestrzeń dzienną oraz sypialnię na parterze. Na strychu urządzonym w stylu loftu znajduje się druga sypialnia, która w całości obita jest drewnem w ciepłym kolorze, odzyskanym po rozbiórce magazynu w Brooklynie. Drewno z odzysku zostało także wykorzystane do stworzenia szafek w kuchni.

Wnętrze całego domu jest przestronne i wypełnione naturalnym światłem.„Otwarty plan to połączenie płynności i lekkości, która kontrastuje z ciężkimi ścianami zewnętrznymi” – dodają architekci.

Studio wprowadziło do wnętrza jasne, betonowe podłogi oraz kominki z czarnymi, metalowymi koninami. Dom umeblowany jest w stylu współczesnym, a wzrok przyciąga geometryczny mały stolik oraz czarna lampa podłogowa, która przypomina swym wyglądem klatkę dla ptaków.

Lokalizacja: Hamptons, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf