Nakai Residence

JAMES ANDERSON
Partnerzy

O inspiracji

Rezydencja Nakai została zaprojektowana przez firmę DesignBuildBLUFF dla Lorraine Nakai – kolekcjonerki pochodzącej z plemienia indiańskiego Navajo.

Dom stanął w samym sercu pustyni, gdzie istniały już trzy różne konstrukcje. Zespół architektów spełnił marzenie właścicielki i stworzył tu dom, który otwiera się na zewnętrzne, wspólne podwórze. Budynek można otworzyć na chłodną, letnią bryzę, która zwykle wieje tu z południa, a jednocześnie osłania on podwórze przed zimnym, zachodnim wiatrem, który dominuje tutaj zimą.Forma budynku dopasowuje się do miejsca. Dach biegnie w kierunku drzewa, które rośnie po stronie północno-wschodniej, oraz ciągnącego się po przeciwnej stronie wzgórza. Od zewnątrz konstrukcja została wyłożona pochodzącymi z odzysku panelami ze szkła hartowanego, które odbijają pustynny krajobraz oraz stare budynki znajdujące się w pobliżu. Wewnątrz powstała długa na ponad 15 metrów ściana z półkami na książki, która kryje też kuchnię oraz wnękę z łóżkiem. Półki kończą się siedziskiem tuż przy oknie, które tworzy zaciszne miejsce do czytania, osłonięte przez rosnące od tej strony drzewo. Za tą ścianą, którą wypełniają zbiory właścicielki, znajdują się dodatkowe przestrzenie prywatne.

Strefę publiczną tego oryginalnego domu tworzy duża, prostokątna, otwarta powierzchnia. Kominek, który jest nierozłączną częścią kultury Navajo, to jedyny element, który dzieli wizualnie tę przestrzeń. Z jednej jest strony znajduje się salon, jadalnia i kuchnia, a w drugiej części powstało studio artystki oraz sypialnia.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

JAMES ANDERSON