nowoczesna, pokryta strzechą STODOŁA

Van Os Architects
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Wolnostojący, nowoczesny dom wiejski z dachem krytym strzechą, o industrialnym wyglądzie, elegancki, a jednocześnie ciepły, ze szklaną fasadą z widokiem na duży ogród to przykład klasycznej nowoczesnej STODOŁY.

Oryginalny dom wiejski z długim szczytem charakteryzuje się wydłużonym planem piętra z domem frontowym i stajnią, spadzistym dachem i wiejskim wyglądem. „Przemysłowy charakter odnaleźliśmy w projekcie głównej konstrukcji nośnej z widocznymi stalowymi kratownicami. Kratownice te dominują w elewacji bocznej, w której aluminiowa fasada otoczona jest stalą, zarówno w elewacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej” – mówią architekci.

W elewacji zewnętrznej łączą się trzy materiały: trzcina pokrycia dachowego ze strzechy na dachu, widoczne czarne ramy stalowe i aluminiowe fronty. Fronty aluminiowe zapewniają piękny widok na działkę i zorientowane są na zachód. Przyjemne popołudniowe słońce wpada do domu, podczas gdy gorące popołudniowe słońce nie dociera do pomieszczeń mieszkalnych. Fasada północna została w całości wykonana ze szkła, aby zapewnić maksymalny widok na przestronną działkę bez generowania zbyt dużego ciepła w lecie. Dlatego też stworzono zadaszony taras, również w aluminiowej konstrukcji. Stanowi on przedłużenie części wspólnej, a zarazem bezpośrednie połączenie z ogrodem.

W domu znajdują się 2 puste przestrzenie, pomiędzy którymi znajduje się przestronna kuchnia z szafkami. Obie puste przestrzenie mają wysoko odsłoniętą ścianę murowaną, która przypomina ścianę przeciwpożarową, która pierwotnie wyznaczała oddzielenie części dziennej od stajni w wiejskim domu długowłosym. Dodatkowo ściana zapewnia atmosferę i ciepło w domu, ponieważ kontrastuje z białą gładką sztukaterią, widoczną betonową podłogą i czarnymi stalowymi kratownicami.

Jeśli poszukujesz podobnej pergoli tarasowej sprawdź ofertę firmy Salon w ogrodzie. Zachęcamy również do śledzenia codzienności firmy na Instagramie oraz Facebooku.

Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA