nowoczesna STODOŁA, która stała się wypadkową warunków zabudowy

081 ARCHITEKCI
Partnerzy

O inspiracji

Projekt dom jednorodzinny KRZ_21 w stylu nowoczesnej STODOŁY przygotowany został dla rodziny 2+2 i jest wypadkową wymagań zamawiającego oraz zapisów warunków zabudowy.

Inwestor posiadający pokaźną działkę graniczącą bezpośrednio z lasem w swoich pierwszych wyobrażeniach oczekiwał minimalistycznej horyzontalnej bryły z płaskim dachem. Niestety zapisy WZ bezpośrednio narzucały dach dwuspadowy oraz szereg innych wymagań. Ograniczając wstępne założenia, a w dalszej kolejności kształtując poniższą bryłę.

Program funkcjonalny domu jakiego oczekiwali klienci w prosty sposób udało się podzielić na trzy bloki funkcjonalne: część dzienna, część sypialna i garaż. Dwie pierwsze strefy ukształtowane zostały w taki sposób, aby zmaksymalizować otwarcia widokowe na sąsiadujący las. Jednocześnie odcinając się od nielicznie zabudowanych działek sąsiednich – tak powstał plan domu w kształcie „przesuniętej litery T”. Garaż został zaprojektowany w oddzielnej bryle. Dzięki tożsamej estetyce i wspólnemu ciągowi komunikacyjnemu, wraz z domem tworzą spójny układ przestrzenny trzech nowoczesnych STODÓŁ.

Jako materiału elewacyjnego użyto deski modrzewiowej, która celowo nie będzie impregnowana i w naturalny sposób zestarzeje się, nabierając szlachetnej szarości. Całość dopełnia prosty blaszany dach oraz widoczne orynnowanie, które nadaje całości sielskiego klimatu wpisującego się w rozłożystą działkę, otoczoną polami.

Więcej projektów od 081 Architekci znajdziesz tutaj

Lokalizacja: Polska