nowoczesna STODOŁA, która stała się wypadkową warunków zabudowy

  O inspiracji

  Projekt dom jednorodzinny KRZ_21 w stylu nowoczesnej STODOŁY przygotowany został dla rodziny 2+2 i jest wypadkową wymagań zamawiającego oraz zapisów warunków zabudowy.

  Inwestor posiadający pokaźną działkę graniczącą bezpośrednio z lasem w swoich pierwszych wyobrażeniach oczekiwał minimalistycznej horyzontalnej bryły z płaskim dachem. Niestety zapisy WZ bezpośrednio narzucały dach dwuspadowy oraz szereg innych wymagań. Ograniczając wstępne założenia, a w dalszej kolejności kształtując poniższą bryłę.

  Program funkcjonalny domu jakiego oczekiwali klienci w prosty sposób udało się podzielić na trzy bloki funkcjonalne: część dzienna, część sypialna i garaż. Dwie pierwsze strefy ukształtowane zostały w taki sposób, aby zmaksymalizować otwarcia widokowe na sąsiadujący las. Jednocześnie odcinając się od nielicznie zabudowanych działek sąsiednich – tak powstał plan domu w kształcie „przesuniętej litery T”. Garaż został zaprojektowany w oddzielnej bryle. Dzięki tożsamej estetyce i wspólnemu ciągowi komunikacyjnemu, wraz z domem tworzą spójny układ przestrzenny trzech nowoczesnych STODÓŁ.

  Jako materiału elewacyjnego użyto deski modrzewiowej, która celowo nie będzie impregnowana i w naturalny sposób zestarzeje się, nabierając szlachetnej szarości. Całość dopełnia prosty blaszany dach oraz widoczne orynnowanie, które nadaje całości sielskiego klimatu wpisującego się w rozłożystą działkę, otoczoną polami.

  Więcej projektów od 081 Architekci znajdziesz tutaj

  Lokalizacja: Polska