nowoczesna STODOŁA dla tych, którzy lubią nietuzinkowe rozwiązania

MEZZO ATELIER MEZZO ATELIER
Partnerzy

O inspiracji

Na jednej z wysp archipelagu Azory, architekci firmy Mezzo Atelier zamienili starą stajnię z początku XX wieku w dwa domki gościnne w typie nowoczesnej STODOŁY. Udało im się osiągnąć złoty środek, gdzie historia przeplata się ze współczesnością zachowując pełną równowagę.
Głównym celem projektu było zachowanie charakteru starej konstrukcji, dawnych linii i wiejskiej atmosfery. Jednocześnie inwestorom zależało na adaptacji budynku do zupełnie nowej typologii i obecnie obowiązujących przepisów. W  ścianach zewnętrznych starannie rozmieszczono nowe okna, a do głównej konstrukcji dodano przybudówkę. Takie rozwiązanie sprawiło, że drugi, mniejszy dom integruje się jako spójny element całości tej nowoczesnej STODOŁY.Większy z budynków ma dwa poziomy. Parter nowoczesnej STODOŁY otwiera się na otaczające dom przestrzenie zewnętrzne. Te zaś zmieniają swe wysokości, tworząc różne poziomy z przestrzeniami wspólnym, prowadzącymi do prywatnych apartamentów i pomieszczeń dodatkowych. Na poziomie wyższym domu znajdują się przestrzenie wspólne, które zostały zaprojektowane na planie otwartym. Takie rozwiązanie umożliwia wykorzystanie dachu budynku jak przestrzeń użytkową. Z kuchni w kolorze ochry wychodzi się na taras, który znajduje się na części parterowej domu.

We wnętrzach nowoczesnej STODOŁY wykorzystano elementy rodzimej azorskiej architektury. Należą do nich segmenty, takie jak schody zewnętrzne łączące zewnętrzne tarasy, lub wykorzystanie bielonego drewna. Barwy ochry i postarzanego różu to cecha charakterystyczna regionu, w którym powstał projekt. Tradycyjnie ochra wykorzystywana była przy obramowaniu okien i drzwi, ale w tym projekcie o nazwie „Różowy Dom”, wykorzystano ją we wnętrzach sypialni i kuchni, tworząc nowy rodzaj relacji między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wszystkie meble oraz wnętrza zostały starannie zaprojektowane, aby tworzyć neutralną atmosferę spokoju, pozwalając widokom z ogrodu dominować we wnętrzu budynku.

Lokalizacja: Lokalizacja: Ponta Delgada, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

MEZZO ATELIER