nowoczesna STODOŁA w Czarnogórze

Synthesis Architecture & Design Relja Ivanić
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ta nowoczesna STODOŁA w Czarnogórze z pewnością się wyróżnia, a dodatkowo jest jednym z najbardziej wydajnych energetycznie budynków w kraju.

Dom stoi na skraju lasu modrzewiowego w mieście Kolasin w środkowej Czarnogórze. Za projekt odpowiada Sonja Radović Jelovac, która jest szefem Studia Synthesis Architecture & Design. Budynek ma powierzchnię 300 m2 i pełni dwie funkcje – służy jako rodzinna rezydencja Sonji oraz miejsce szkoleniowe dla studentów architektury. Dom jest bowiem jednym z najbardziej wydajnych energetycznie budynków w Czarnogórze. Ma nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia, trzywarstwowe okna oraz centralny system ogrzewania zasilany drewnem, który ponownie rozprowadza gorącą wodę. „Nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, dom wciąż ma optymalną temperaturę wewnątrz bez nadmiernego zużycia energii” mówi Sonja. Elewacja domu to ostra mieszanka czarnej, galwanizowanej blachy oraz drewna, która bez wątpienia przyciąga uwagę. Pomimo tego dom nie odcina się od swej lokalizacji. Wręcz przeciwnie – nawiązuje do niej na wiele sposobów. „Kiedy żaluzje okienne są całkowicie zamknięte, dom przypomina prostą STODOŁĘ” .

Architektka pracowała przy tym projekcie z miejscowymi rzemieślnikami, aby dopracować wszystkie szczegóły budynku. „Fasadę wykonali lokalni pracownicy. Żaluzje idealnie dopasowano do każdego okna” mówi Sonja dodając, że starannie zaplanowała także wnętrze domu. Część mebli również zaprojektowała samodzielnie. Dzięki temu są one idealnie dopasowane do potrzeb i miejsca. Sonja chciała wykorzystać materiały, które „sprawiają wrażenie, że dom zawsze stał w tym miejscu”.

Lokalizacja: Kolasin, Czernogórka
Tekst: nowoczesna STODOŁA