nowoczesna STODOŁA w Czarnogórze

RELJA IVANIĆ
Partnerzy

O inspiracji

Ta nowoczesna STODOŁA w Czarnogórze z pewnością się wyróżnia, a dodatkowo jest jednym z najbardziej wydajnych energetycznie budynków w kraju.

nowoczesna STODOŁA stoi na skraju lasu modrzewiowego w mieście Kolasin w środkowej Czarnogórze, a za projekt odpowiada Sonja Radović Jelovac, która jest szefem Studia Synthesis Architecture & Design. Budynek ma powierzchnię 300 m2 i pełni dwie funkcje – służy jako rodzinna rezydencja Sonji oraz miejsce szkoleniowe dla studentów architektury. Dom jest bowiem jednym z najbardziej wydajnych energetycznie budynków w Czarnogórze. Ma nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia, trzywarstwowe okna oraz centralny system ogrzewania zasilany drewnem, który ponownie rozprowadza gorącą wodę. – „Nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, dom wciąż ma optymalną temperaturę wewnątrz bez nadmiernego zużycia energii” – mówi Sonja.Elewacja domu to ostra mieszanka czarnej, galwanizowanej blachy oraz drewna, która bez wątpienia przyciąga uwagę. Pomimo tego dom nie odcina się od swej lokalizacji, ale wręcz przeciwnie – nawiązuje do niej na wiele sposobów. – „Kiedy żaluzje okienne są całkowicie zamknięte, dom przypomina prostą STODOŁĘ” – wyjaśnia Sonja.

Architektka pracowała przy tym projekcie z miejscowymi rzemieślnikami, aby dopracować wszystkie szczegóły budynku. – „Fasada została wykonana przez lokalnych pracowników, a żaluzje zostały idealnie dopasowane do każdego okna” – mówi Sonja dodając, że starannie zaplanowała także wnętrze domu. Część mebli również zaprojektowała samodzielnie, dzięki czemu są one idealnie dopasowane do potrzeb i miejsca.

Sonja chciała wykorzystać materiały, które „sprawiają wrażenie, że dom zawsze stał w tym miejscu”. To właśnie tę cechę ceni sobie szczególnie, ponieważ łączy ona projekt z otoczeniem. – „Spędziłam mnóstwo czasu w tej okolic, ponieważ jako dziecko przyjeżdżałam tutaj do domu moich dziadków, więc dla mnie to wszystko jest jak przedłużenie dzieciństwa. Ale dla moich dzieci i mojej powiększonej rodziny, to jest prawdziwe rodzinne gniazdko” – wyjaśnia.

Architektka mówi, że uwielbia dzielić się tym domem ze swoją rodziną, ale nie mniejszą przyjemność sprawia jej wykorzystywanie domu jako narzędzia naukowego dla studentów architektury. Sonja organizuje zarówno formalne, jak i nieformalne wydarzenia oraz warsztaty architektoniczne. Jest dumna z tego, że jej dom został wykorzystany w 2019 roku na zorganizowanie corocznego kongresu studentów architektury z całej Czarnogóry, w którym co roku udział biorą studenci i ich profesorowie.

Lokalizacja: Kolasin, Czernogórka
Tekst: nowoczesna STODOŁA