nowoczesna STODOŁA w nowozelandzkich górach

Intuitive Architects Simon Devitt
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁA z drewnianą elewacją, stworzona według projektu firmy Intuitive Architects, tworzy ramy dla górskich widoków rozciągających się w Central Otago w Nowej Zelandii.

„Avalanche House”zaprojektowano jako proste miejsce do spędzania wolnego czasu. Architekci wzorowali się na drewnianych chatach, które rozrzucone są po okolicy pobliskiego miasta Wanaka.
Dwupoziomowe elementy nowoczesnej STODOŁY oparto na betonowej podstawie i połączono małym, przeszklonym korytarzem. Jedno ze skrzydeł mieści salon, kuchnię oraz jadalnię, a w drugim skrzydle zorganizowano sypialnie. Element z przestrzeniami dziennymi wychodzi na góry i ma po dwóch stronach tarasy, na które wchodzi się przez duże, przesuwne drzwi. Takie rozwiązanie wspiera wentylację krzyżową, która przydatna jest w lecie. „Przestrzenie dzienne celowo otwarto na północ i południe, by chronić tereny zewnętrzne przed najczęściej wiejącymi tu wiatrami” wyjaśniają architekci.

Podział nowoczesnej STODOŁY na dwa elementy zapewnia większą prywatność sypialniom. Jeśli właściciele będą chcieli, mogą wynająć jedną lub dwie sypialnie gościom, choć nie są one w pełni odizolowane od części głównej domu. W sypialniach zainstalowano przesuwne drzwi o pełnej wysokości, aby umożliwić  otwarcie przestrzeni i stworzenie wrażenia połączenia. Na każdym końcu budynku stworzono także wyjście na zewnątrz. Dzięki temu powstał wewnętrzny korytarz.

Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nowoczesnej STODOŁY dominuje drewno. Jest ono głównym materiałem wykończeniowym w tym projekcie. Elewację domu stanowią ułożone pionowe deski, a ściany wewnętrzne oraz sufity obłożono panelami ze sklejki. Wprowadzają one do wnętrza poczucie ciepła i atmosferę górskiej chaty. W części dziennej od środku widać dwuspadową formę dachu, który pozostał odsłonięty i tworzy teraz wyższą przestrzeń zorganizowaną wokół opalanego drewnem pieca. W tym miejscu betonowe podłogi subtelnie podkreślają swój charakter, różniąc się od materiału wykorzystanego w innych częściach domu. Na dwóch końcach skrzydła z sypialniami urządzono dwie łazienki, które wykończono sklejką połączoną z białą płytką ceramiczną.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA