Fot. Mirza Rzayev | Arch. BIAMS
  • Architekt

    BIAMS
  • Social media

    FBIG
  • Lokalizacja

    Okolice Wrocławia

Architektura skrojona nawymiar

Kolejny obiekt we Wrocławiu i okolicach zaprojektowany przez pracownię architektoniczną BIAMS zlokalizowany jest w pięknej gminie Długołęka. Dom o powierzchni podłóg nieprzekraczającej 285 m² i pow. użytkowej (skosy) poniżej 250 m² posiada funkcjonalne rozwiązania, jak również wysoko estetyczne elementy, jak pustka, ciekawa bryła i nietypowa forma.

Fot. Mirza Rzayev | Arch. BIAMS

Nietypowy dach i wyjątkowa forma

Mimo, iż jest to dom z dachem spadzistym i dom kryty dachem dwuspadowym o symetrycznych połaciach to stworzyliśmy obiekt niepowtarzalny i nietuzinkowy. Poziomy, dwustanowiskowy garaż ukryty w bryle, dodatkowa wiata na dwa samochody i drewno, wygodna strefa wejściowa, jednobiegowa klatka na ścianie pokoju dziennego, pustka i antresola to tylko niektóre zalety tego ciekawego obiektu. Na uwagę zasługuje wiszący taras od strony dziennej, jak również okna na dwie kondygnacje z widokiem na las. A sufit katedralny nad pokojem dziennym i jadalnią tworzy z części tylnej obiektu bardzo interesującą przestrzeń mieszkalną.

Fot. Mirza Rzayev | Arch. BIAMS

Funkcjonalność na pierwszym miejscy

Projektujemy domy w pełni indywidualne w całej Polsce. W tym obiekcie pewną wadą terenu było położenie wjazdu od strony południowej. Tutaj ważniejszy okazał się jednak widok na las i sąsiedztwo otaczających obiektów. Stąd odsunęliśmy dom jak najdalej od drogi, a jego główne części, tj. dwukondygnacyjny salon z jadalnią, zwróciliśmy na stronę północną i las. Pokoje są natomiast zlokalizowane na stronę południową, tak jak wejście do domu i gabinet. Kuchnia natomiast położona jest na wschód, a wokół domu wykonany jest obwodowy taras. I mimo, że ten od północy i lasu nie będzie słoneczny, to już ten dostępny z kuchni i gabinetu będzie miał słońce zarówno w południe, jak i od rana. Dzięki temu doświetlimy pośrednio strefę dzienną przez okna dachowe oraz okna kuchenne.

Fot. Mirza Rzayev | Arch. BIAMS

Widok na las ważniejszy niż nasłonecznienie

Nie jest to typowa nowoczesna stodoła z dachami symetrycznymi dwuspadowymi. Kalenica została rozcięta, jednak w rzucie połacie są równe. Kąty poszczególnych połaci również są te same. Połacie mają nawet te same długości. Są one jednak przesunięte w pionie jak i w poziomie. Dodatkowo jedna połać jest nieco dłuższa, ale o zadaszenie wiaty, która to łamie symetrię dachu, jednak nie symetrię domu, gdyż obie jego trakty są równe. Zatem dochowaliśmy zapisów MPZP tworząc jednak coś nietypowego i wyjątkowego. Zachowując również minimalny spadek dachu i maksymalną wysokość udało się zoptymalizować poddasze, tworząc przyjemne, klimatyczne pomieszczenia o dużych wysokościach i znacznych powierzchniach podłóg. Jednakże obrys poddasza jest dużo mniejszy niż przyziemia, gdyż dodatkowo jest pomniejszony przez pustkę i tarasy nad pomieszczeniami na przyziemiu.

Fot. Mirza Rzayev | Arch. BIAMS

Nowoczesna kolorystyka i detal elewacji

Zaprojektowany obiekt zaprezentowano w ciemnej kolorystyce. Ciemnoszare połacie tynku komponują się z blachą płaską na rąbek w kolorze grafitowym. Rozjaśnienia dodają linie kompozycyjne w postaci wystających okapów obłożonych jasnym, sosnowym, lakierowanym drewnem. Okapy specjalnie pogrubione dodają obiektowi ciekawego charakteru i tworzą oryginalną grafikę poszczególnych elewacji. A pewne cofnięcia poszczególnych ścian i brył w danych traktach obiektu powodują, że jest to dom o dynamicznej formie i bryle. Dom mimo prostego układu funkcjonalnego, prezentuje się jako nietypowy i niepowtarzalny.

Fot. Mirza Rzayev | Arch. BIAMS

Architektura dopasowana do klienta i terenu

Bo w BIAMS tworzymy obiekty w pełni indywidualne, każdorazowo dostosowane do odrębnej estetyki Klienta oraz z własnym i niezależnym podejściem do działki, opartym każdorazowo na dokładnej wizji lokalnej i szerokich analizach. Stąd nasze domy są wyróżniające się, ciekawe i nietypowe.