Nowoczesna wersja drewnianej, alpejskiej chaty, z łagodnym dwuspadowym dachem

SVEN MATT BJÖRN MATT
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy Gudrun przeprowadzała się do małej wioski w Austriackie Alpy, poprosiła architekta Svena Matta, by zaprojektował jej dom, który będzie kompatybilny ze swym otoczeniem oraz jej marzeniem o spokojnym życiu blisko natury. Odpowiedzią na tę prośbę była mała, nowoczesna wersja drewnianej, alpejskiej chaty, z łagodnym dwuspadowym dachem, który naśladuje swych znacznie większych „braci”, widocznych z okien salonu.We wszystkich czterech ścianach zewnętrznych nowoczesnej STODOŁY wycięto po jednym dużym otworze, który zapewnia piękne widoki na otaczające dom pola i góry. Wejście oraz drzwi do patio w salonie są mocno cofnięte, co sprawia wrażenie grubych, bardzo solidnych ścian zewnętrznych. W rzeczywistości te grube ściany są efektem tego, że wbudowano w nie szafki kuchenne i biurka. Ta dodatkowa grubość, poza osłoną dla drzwi, tworzy tez poczucie solidności i trwałości w domku, który w porównaniu do pobliskich zabudowań, jest raczej niewielki.
W środku parteru o powierzchni 90 m2 ulokowano łazienkę oraz pomieszczenie użytkowe, podczas gdy przedpokój wejściowy, sypialnie oraz salon zorganizowano wokół. Choć dwie sypialnie znajdują się obok siebie, jedna z nich otwiera się na salon, a druga jest bardziej prywatna, mając wejście ulokowane od strony przedpokoju. Choć takie ułożenie może być dla niektórych niezwykłe, zapewnia ono ewentualnym gościom więcej prywatności.
Ściany wewnętrzne i sufity obłożone są drewnem, ale nie mają nic wspólnego z rustykalnym stylem. Idealne dopasowanie desek oraz proste okna i drzwi sprawiają, że dom ma minimalistyczny, nowoczesny „look”. W tym wnętrzu wyraźnie widać nacisk na idealne wykonanie i dobór materiałów. Ciemny kolor podkreśla wnękę do czytania oraz kuchenną wyspę.

Lokalizacja: Mellau, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

BJÖRN MATT