Nowoczesna wstrzemięźliwość

Labor 13 Roman Mlejnek
Partnerzy

O inspiracji

Archetypowy dom rodzinny ze STODOŁĄ wpisuje się w charakter małej wioski w Górach Izerskich. Architekci oparli się głównie na tradycyjnych i naturalnych materiałach.

Architekci z pracowni Labor 13 z praskich Holešovic zaprojektowali dla inwestora prosty dom jednorodzinny i wolnostojącą STODOŁĘ, które wpisują się w krajobraz Gór Izerskich zarówno swoją obróbką materiałową, jak i archetypowymi formami.

Jednocześnie architekci połączyli budynki dużym tarasem, tworząc w ten sposób przytulną prywatną przestrzeń pod gołym niebem. „Narodziła się koncepcja równoległych brył, które tworzą pomiędzy nimi taras, który ma bardziej prywatny charakter i jest osłonięty od otoczenia pojedynczymi domami. Ale jednocześnie koncepcja zachowuje widoki na krajobraz oraz tradycyjny wiejski charakter i skalę” – wyjaśniają architekci.

Do budowy obu budynków autorzy wykorzystali głównie tradycyjne naturalne materiały. Dwupiętrowy dom rodzinny osłonili drewnianymi łatami. STODOŁA naprzeciwko zbudowana jest z lokalnie wydobywanych bloków granitowych. „STODOŁA to budynek w pełni użytkowy z dużymi drzwiami, które można całkowicie otworzyć i tym samym połączyć przestrzeń wnętrza z otaczającą naturą” – dodają autorzy realizacji.

To prosta, utylitarna forma i archetypowa morfologia przenikają całą realizację. Z zewnątrz budynki wyglądają tak, jakby stały na miejscu od niepamiętnych czasów. Bliższe spojrzenie ujawnia, że ​​są to nowoczesne nowe budynki. Dom rodzinny otwiera się na boki dużymi przesuwnymi oknami, przez które do wnętrza wpada mnóstwo światła. Dodatkowo salon można bezpośrednio połączyć z zewnętrznym tarasem. Szeroka lukarna oświetla poddasze mieszkalne.

Kolory i materiały z zewnątrz w naturalny sposób przechodzą do wnętrza domu. Tutaj ponownie główną rolę odgrywa drewno. Betonowy strop wnosi do wnętrza nowoczesny element.

Dzięki postawieniu na prostą sylwetkę domów, architekci bardzo dobrze wpasowali się w architektoniczny charakter miejsca, w którym dominują długie budynki z dwuspadowymi dachami. „Oba budynki idealnie wkomponowały się w otaczającą przyrodę i stworzyły przyjemne otoczenie dla właścicieli. To była bardzo ciekawa realizacja z fajnym dla nas efektem” – podsumowują architekci.

Lokalizacja: Góry Izerskie, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt