Czarny dom, czyli łączenie przeciwieństw

Cedral

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Ten dom to tradycyjna bryła z dwuspadowym dachem, ale także nowoczesne prostokątne formy. Klasyczna ceramiczna dachówka została połączoną z nowoczesną okładziną elewacyjną. Wydaje się, że to przeciwieństwa, a jednak w tym projekcie wszystko ciekawie łączy się w spójną całość.

Właściciele tego domu od początku mieli jasną wizję, co chcą osiągnąć. Nie było to nic typowego, choć bryła ich domu z pozoru jest najbardziej typowa z możliwych – prostokątny budynek, kryty prostym dwuspadowym dachem z użytkowym poddaszem. Ale, gdy przyjrzeć się bliżej, nic nie jest tu takie oczywiste.

Dom w domu

Z prostej bryły wyłania się nowoczesna mansarda, idealnie wpisująca się w całą kompozycję. Elementem spinającym projekt jest kolorystyka. Nazwa domu bierze się właśnie z niej – króluje tu czerń!

Czarno i elegancko

Ciemny, niemal czarny tynk parteru płynnie przechodzi w elewacyjną okładzinę poddasza. Tu zastosowano nowoczesne deski włókno-cementowe Cedral Click, w najciemniejszym spośród ponad trzydziestu dostępnych kolorów. Deski mają matowe wykończenie doskonale imitujące drewno. Ich wielką zaletą jest to, że w przeciwieństwie do naturalnego drewna, nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, a czyszczenie jest banalnie proste – wystarczy woda i delikatny detergent. Zalety włókno-cementu sprawiają też, że ciemne wykończenie pozostanie efektowne przez długie lata.

Warto zwrócić uwagę na układ desek, gdyż to kolejny przykład mieszania stylów. Okładzinę położono w pionie, zarówno na mansardzie, jak i na ścianach szczytowych domu. Taki układ częściej spotyka się obecnie na prostych, nowoczesnych bryłach. To pomysł architektów na połączenie tradycji z nowoczesnością. Podobnie jak sąsiadująca z deskami na mansardzie ceramiczna dachówka, która z czasem pokryła się nalotem z mchu.

Click, czyli prostota w działaniu

Pomysłem na ten dom jest łączenie prostych form pochodzących z różnych stylistycznie światów i spięcie ich wspólną klamrą koloru. Okładzina włókno-cementowa Cedral Click świetnie wpisała się w ten dualizm. To wyglądający jak deska panel, o wymiarach 360 x 18,6 cm i grubości 1,3 cm, w kolorze czarnym, z wyraźnym rysunkiem słojów drewna. Jest jednak produkowany z ekologicznych materiałów – włókien celulozowych, wody, piasku i cementu. Powstałe deski są bardzo wytrzymałe, długowieczne, a przy tym lekkie. Są też doskonałym izolatorem termicznym, bo powoli się nagrzewają i równie wolno stygną.

Kolekcja Cedral Click daje też wyjątkowe możliwości podczas montażu, gdyż elementy łączy się na wpust, co ułatwia i przyspiesza pracę, a finalnie zyskujemy gładką elewację o nowoczesnym wyglądzie. Ten rodzaj instalacji, zwany na styk, jest możliwy, gdyż deski z włókno-cementu są stabilne wymiarowo i w przeciwieństwie np. do naturalnego drewna czy sidingu z PVC, nie zmieniają wymiarów pod wpływem działania promieniowania cieplnego czy zmian wilgotności powietrza.

Dodatkowo okładzina Cedral jest wodoszczelna, wytrzymała na zginanie, mrozoodporna. Deski dobrze znoszą cykle zamarzania/rozmarzania zimą czy nagrzewania/stygnięcia podczas słonecznych dni. I co ważne są całkowicie bezpieczne pożarowo – mają klasę odporności na ogień klasa A2-s, d0, co oznacza, że są niepalne i nie rozprzestrzeniają ognia.

Cedral Click to okładzina na lata, bo materiał jest niewrażliwy na biologiczną korozję (np. gnicie na skutek działania mikroorganizmów i grzybów, porastanie mchem, uszkodzenia na skutek chemicznego działania ptasich odchodów itp.).

Partner

Cedral