Oak Cottage

Dominic McKenzie Architects Richard Chivers
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Położony obok lasu Epping, Oak Cottage zbudowano w 1901 roku, ale od tego czasu był dodawany fragmentarycznie. Te nowsze dodatki obejmowały całkowicie nową zatokę w 2006 roku. Do czasu zakupu domu przez klientów wszelkie ślady jego pierwotnej jakości zostały w dużej mierze utracone. Zadaniem architektów było zamienienie brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia.

Kluczem do projektu był fakt, że potencjalnie przestronny parter podzielono na niepotrzebnie dużą liczbę pojedynczych pomieszczeń. Za nimi znajdował się ciemny korytarz, tak że wchodząc do domu nie było poczucia połączenia z dużym ogrodem na tyłach, ani też z lasem Epping znajdującym się dalej. Firma DMA podjęła staranny proces racjonalizacji.

Na tylnej elewacji usunięto istniejące, nieporęczne wykusze na parterze i lukarny na poziomie dachu. Otwory w tylnej elewacji dostosowano od góry do dołu, aby dopasować okna. Aby ukryć te zmiany i poprawić jakość materiału tylnej elewacji, dodano okładzinę drewnianą. Całkowicie rozebrano wszystkie wewnętrzne pomieszczenia na parterze, pozostawiając jedynie ściany zewnętrzne. Powstała w ten sposób obszerna przestrzeń na parterze obejmuje otwarty salon, jadalnię i kuchnię. Podłogi i stolarka są z jasnego dębu, co nawiązuje do nazwy domu. Blat kuchenny i półka wykonano z białego lastryko. Obłożony dębem podwieszany sufit nad kuchnią stanowi dolną część istniejącego półpiętra i schodów prowadzących powyżej.

Lokalizacja: Epping Forest, Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA