Off

Schjelderup Trondahl Architects AS Jonas Adolfsen
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom jednorodzinny położony jest na skraju klifu z widokiem na Holmestrand i fiordy. Miejsce to oferuje spektakularny widok na morze na wschodzie i otwarty krajobraz kulturowy na zachodzie. Dom wtopiono w teren przy jak najmniejszej ingerencji, w oparciu o dogłębną analizę programu, rygorystyczne przepisy miejskie, cechy krajobrazu, widoki oraz roślinność.

Bryła ma wyraźną dwoistość ze zwartą, zachodnią fasadą oraz bardziej ekstrawertyczną i fragmentaryczną fasadą otwierającą się na wspaniały widok na wschód. Dwa główne skrzydła są wygięte względem siebie pod kątem 22 stopni, aby dostosować się do terenu i uchwycić różne widoki. Dzięki złożonej formie, wspornikowym dachom, ruchomym fasadom i przecinającym się przestrzeniom dom oferuje wrażenia przestrzenne i wiele różnych widoków.

We wnętrzu drewniane ściany i sufity wyłożono deskami z topoli. Na podłodze zastosowano deski z jesionu białego jesionowego, które nadają wnętrzu lekkiej miękkości. Geometria wewnętrzna reprezentuje niezbędne konstrukcje dachów wspornikowych, oprócz definiowania przestrzeni. Zintegrowane meble wykonano na miejscu z białych płyt z cementu włóknistego. Wszystkie okna i drzwi wykonano z masywnego drewna dębowego.

Lokalizacja: Holmestrand, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA