Ogrzewanie elektryczne domu w stylu STODOŁY

NORD Architects Adam Mørk
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy na trasie naszego spaceru zauważymy dom w klasie nowoczesnej STODOŁY możemy śmiało założyć, że mieszkają w nim osoby będące na bieżąco z najnowszymi trendami. Stawiają też na prostotę, funkcjonalność i oszczędność. Takie warunki może spełniać również ogrzewanie elektryczne domu. W Polsce od kilku lat dostępne jest innowacyjne rozwiązanie, które posiada wszystkie te cechy, a dodatkowo idealnie wpasowuje się w estetykę budynku. Po angielsku nazywa się heating film, co przetłumaczono na polski jako „folia grzewcza”. Nie brzmi to zbyt atrakcyjnie, budząc skojarzenia z „foliówkami” czy „folią spożywczą”, ale…  jest to ogrzewanie na wskroś ekologiczne, nowoczesne i bardzo trwałe. Nazwa wzięła się z tego, że folie grzewcze są bardzo cienkie, ich grubość to nie więcej niż pół milimetra. Jak działają?

Zasada działania

Folie grzewcze to grzejniki elektryczne o największej na rynku powierzchni – mogą znajdować się pod całą podłogą, ścianą czy w suficie. Dzięki swoim wielkim rozmiarom pracują na niskich temperaturach, ledwie parę stopni wyższych od pożądanej temperatury pomieszczenia. Ta niska temperatura pracy – od 24 do 26°C – i węglowa matryca sprawiają, że są źródłem długich fal podczerwieni, przenoszących energię cieplną na dużą odległość, bezpośrednio do obiektów na ich drodze. Nie jest to zatem dobrze nam znane ogrzewanie, gdzie nośnikiem ciepła jest rozgrzane powietrze. Folie grzewcze ogrzewają nas jak Słońce, którego ciepło odczuwane jest także wtedy, gdy powietrze wokół jest zimne.

Folie grzewcze uruchamiają się natychmiast po włączeniu. Jest to bardzo dynamiczny rodzaj ogrzewania, pozwalający szybko podnieść temperaturę pomieszczeń np. przed planowanym powrotem z urlopu. Sterowane są zwykle termostatami łączącymi się z Internetem, które umożliwiają zdalne zarządzanie temperaturą w domu. Co więcej, dają możliwość wyjątkowo precyzyjnego pomiaru zużycia energii, dla każdego z pomieszczeń osobno, a to może się przydać do optymalizowania cykli grzewczych w celu zwiększenia oszczędności. W każdym pomieszczeniu z łatwością nastawimy inną temperaturę oraz inne cykle grzewcze. Tzw. „gadżeciarze” kochają te możliwości!

Potencjał nowoczesnej STODOŁY

W nowoczesnej STODOLE duży nacisk kładzie się na optymalną aranżację wnętrza. Powierzchnie użytkowe czasami nie są duże, ale nie oznacza to, że komfort ich użytkowania jest mniejszy. Ważne jest efektywne wykorzystanie dostępnego miejsca, co wiąże się z rezygnacją z niepotrzebnych czy zbyt obszernych elementów wyposażenia. Ogrzewanie elektryczne domu z zastosowaniem folii grzewczych pozwala całkowicie ukryć system grzewczy, który nie wymaga również dodatkowych pomieszczeń. Jest dyskretny, całkowicie cichy i niewidzialny – jak ciepło.

Tak wygląda nowoczesność – żadnych kaloryferów, grzejników, kotłów, rur, chlupotu i syku z instalacji grzewczej. Żadnej konieczności serwisowania, dokładania, uzupełniania czy przeglądania. Żadna maszyneria nie będzie rzucać się w oczy w przydomowym ogródku. Wystarczy niewielki termostat na ścianie i aplikacja w smartfonie, aby cieszyć się ciepłym domem.

Folie grzewcze, nawet ze wszystkimi warstwami towarzyszącej im izolacji, mają grubość kilku milimetrów. Są inwestycją na pokolenia, bo ich żywotność, podobnie jak w przypadku pierwszych i do dziś świecących żarówek, wynosi dziesiątki lat – a to czyni je dodatkowo ekologicznymi, bo ograniczają generowanie elektrośmieci i zużycie metali ziem rzadkich czy innych cennych surowców.

Ogrzewanie elektryczne domu – czy to się opłaca?

Praktyczność i prostota ogrzewania elektrycznego domu, opartego o folie grzewcze, idzie w parze z oszczędnością. Koszt instalacji systemu jest niski i nie przekracza zwykle 90-150 zł netto za 1 m2, zależnie od typu podłogi (dane na marzec 2023 roku od producenta Heat Decor). Użytkowanie tego ogrzewania w nowoczesnej STODOLE, mającej najczęściej niskie zapotrzebowanie na energię, również jest ekonomiczne. Prąd stał się konkurencyjnym źródłem energii dla węgla czy gazu, a wygrywa z nimi także na polu ekologii. Spełniająca aktualne standardy termoizolacji nowoczesna STODOŁA, wyposażona dodatkowo w instalację fotowoltaiczną, będzie miejscem niezwykle komfortowym, a w dodatku niedrogim w ogrzaniu. To inwestycja, którą docenią zarówno obecni mieszkańcy, jak i przyszłe pokolenia – ogrzewanie, w którym już nic nie trzeba zmieniać.

 

Więcej informacji o systemach grzewczych Heat Decor znajdą Państwo w zakładce „Materiały” oraz na Facebooku i Instagramie.

Systemy grzewcze na podczerwień:

Heat Decor