Ogrzewanie na podczerwień w nowoczesnej STODOLE

WT ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Świat pędzi naprzód i nie zamierza zwolnić. Rynek budowlany dotrzymuje mu kroku, oferując swoim klientom coraz to nowsze rozwiązania – w tym ogrzewanie na podczerwień. Z kolei my, jako konsumenci, mamy wiele na głowie i nie zawsze dość czasu, by wgryzać się w każdą nowość. Pragniemy odpoczynku i staramy się utrzymać work-life balance. Im dalej od zgiełku miast, tym lepiej!

nowoczesna STODOŁA – słoneczna od środka

Na fali popularności domków holenderskich, które świetnie sprawdzają się jako domy letniskowe, szybko zaistniała potrzeba stworzenia alternatywy, która pełniłaby funkcję całoroczną. By stało się to możliwe, konieczne było zastosowanie odpowiedniego ogrzewania. Przy założeniu, że ta całoroczna oaza spokoju zanurzona w otoczeniu natury ma być ekologiczna i możliwie niekłopotliwa w utrzymaniu, rozwiązaniem spełniającym te warunki okazało się ogrzewanie elektryczne.

zobacz film: youtoube.com 

Tanie źródło prądu dla ogrzewania zapewnił rozwój fotowoltaiki, a z drugiej strony jego zużycie zostało w ogrzewaniu na podczerwień zminimalizowane. Awangardą na skalę światową w jego rozwijaniu jest polska firma Heat Decor. Ogrzewanie na podczerwień ma tę właściwość, że działa na niskich temperaturach. Sam system pod podłogą z drewna czy paneli winylowych lub laminowanych nie nagrzewa się bardziej niż do temperatury 28 °C i 100% energii elektrycznej zamieniane jest na promieniowanie podczerwone, które równomiernie rozprowadza ciepło w całym pomieszczeniu.

Jak rozprowadzane jest ciepło w tym typie ogrzewania? Inżynierowie mówią tak: długie fale podczerwieni przenikają przez barierę podłogi i ogrzewają ciała stałe. A jak to działa w praktyce? Wystarczy wejść w chłodny dzień w promienie Słońca, by sprawdzić na własnej skórze. Ciepło, które odczujemy natychmiast na twarzy – to właśnie promieniowanie podczerwone. W nowoczesnej STODOLE ze Słońcem pod podłogą w jesienny poranek można chodzić boso.

Wiele możliwości z ogrzewaniem podczerwienią Heat Decor

Jeśli nasze marzenie staje się faktem i niebawem planujemy zamieszkać w nowoczesnej STODOLE pośród drzew, to zapewne pragniemy miejsca będącego oazą spokoju na długie dekady. Sposobem na to jest wybór ogrzewania, którego nie będzie trzeba serwisować ani wymieniać w nim żadnych elementów, i którego żywotność przekracza aż pół wieku. Tu znowu z pomocą przychodzi ogrzewanie podczerwienią.

Jako technologia stosunkowo młoda, rozwijana ledwie od dziesięciu lat, systemy na podczerwień nie współgrały początkowo z każdym typem podłogi. Dziś ten problem został już rozwiązany przez inżynierów z Heat Decor. Opracowali oni 3 różne serie folii grzewczej, będących podstawą systemów grzewczych Heat Decor, dostosowane do różnych miejsc montażu. To sprawia, że teraz w każdej nowoczesnej STODOLE podczerwień może być naszym wyborem.

Oto jakie mamy możliwości:

  • system z folią grzewczą HD-G o grubości 0,338 mm: pod panele laminowane, ścienny oraz sufitowy;
  • system z folią grzewczą HD-EPL o grubości 0,45 mm: pod deskę warstwową i pod wylewkę;
  • system z folią grzewczą HD-PRO o grubości 0,5 mm: pod panele winylowe SPC bez zintegrowanego podkładu i grubości 4 mm i większej.

Tu warto zaznaczyć, że montaż pod wylewką zamienia system w akumulacyjny, co pozwala efektywnie korzystać z 2 taryfy. Ponadto pozwala na zastosowanie praktycznie dowolnego wykończenia: płytek, paneli, drewna i innych.

Podłogowe, ścienne czy sufitowe ogrzewanie podczerwienią sprawdza się szczególnie w budynkach przeszklonych, nie zajmując grzejnikami ograniczonego miejsca na ścianach. Natomiast w domach o wysokim suficie komfort mieszkańcom zapewnią ciepłe podłogi – bliskie ciału źródło ciepła. W każdym z domów spełniających normy termoizolacji na poziomie WT21 zużycie prądu pozostanie niewielkie bądź umiarkowane.

Łazienka z ogrzewaniem elektrycznym w środku lasu?

Brzmi niemożliwie? W dzisiejszych czasach coraz trudniej o rzeczy niemożliwe. Nawet jeśli mowa o kąpieli pośrodku głębokiego lasu. My mówimy: to możliwe i jako coś ekstra dorzucamy możliwość postawienia mokrych stóp na ciepłą podłogę.

To kolejny niekwestionowany atut folii grzewczej  HD-EPL, którą z powodzeniem można stosować również w pomieszczeniach przeznaczonych do kąpieli. Inteligentny termostat w tym przypadku umieszczany jest na zewnątrz pomieszczenia, kontroluje jednocześnie temperaturę powietrza i podłogi, zapewniając 100% komfortu i  bezpieczeństwa.

Mała czy duża STODOŁA?

Na to pytanie odpowiedzieć trzeba sobie samodzielnie – wedle własnych upodobań i możliwości. My dodamy tylko, że ogrzewanie elektryczne podczerwienią można bez problemu dopasować do dowolnego posiadanego metrażu budynku. Ba! Można je dokładać bez trudu do kolejnych pomieszczeń, jeśli planujemy w przyszłości rozbudowę.

Osobom preferujących małe, ciche i ustronne domki, ogrzewanie podczerwienią zapewni upragnioną ciszę, gdyż działa bezgłośnie, i pozostawi dużo swobody w aranżowaniu niewielkich pomieszczeń, gdyż jedyna przestrzeń, którą zajmuje, to parę centymetrów kwadratowych pod termostatem. Podłogówka ma jeden wymóg: nad ogrzewaniem umieszczamy wszelkie meble na nóżkach o wysokości minimum 3 cm. To niewielki koszt za komfort ciepłych podłóg! Co więcej – w tym typie ogrzewania nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na kocioł ani komina. To zaoszczędzi nam przestrzeń!

A jeśli ktoś woli duże, ustawne pokoje z ogromnymi oknami, które ułatwią kąpiele słoneczne nawet w chłodne dni? I dla tych osób znajdzie się dużo wariantów systemu grzewczego na podczerwień. Ogrzewanie zostanie dyskretnie ukryte pod podłogami, opcjonalnie za ścianami, a nawet może znajdować się pod lustrami, zapobiegając ich parowaniu.

Termostat, czyli optymalne grzanie na żądanie

Jeśli ktoś jeszcze czuje niedosyt względem możliwości, które można sobie zapewnić dzięki systemom Heat Decor w nowoczesnej STODOLE, to wiedzcie, że to jeszcze nie koniec.

Co powiecie na przyjazd do chatki w leśnej dziczy, która przywita was ciepłem? Czy to magia? Prawie, bo to magia ogrzewania ze zdalnym sterowaniem. Nowoczesne termostaty opracowane przez Heat Decor do ogrzewania podczerwienią dają możliwość nie tylko precyzyjnego kontrolowania temperatury w wybranym pomieszczeniu (np. w łazience, gdy bierzemy kąpiel, czy na poddaszu, gdzie schowamy się tylko na godzinkę z laptopem czy książką). Ogrzewanie włączymy także wtedy, gdy nie ma nas jeszcze w domu. Czy to nie brzmi zachęcająco?

Długa droga przed nami, w dodatku zmęczenie nagromadzone przez cały tydzień już daje się we znaki. W końcu docieramy na miejsce, gdzie wita nas natura i spokój. I nic nie szkodzi, że na zewnątrz hula chłodny, jesienny wiatr, a nocą zdarzają się już pierwsze przymrozki, bo wewnątrz otuli nas błogie ciepło.

Tak może wyglądać nowoczesna STODOŁA marzeń albo zupełnie inaczej – to Ty decydujesz. Życie w zgodzie z naturą, z wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań i dobro ekologiczne planety jest bliżej, niż może Ci się wydawać. Może być u Twoich stóp.