Minimalizm to bez wątpienia jedna z najważniejszych cech designu nowoczesnej STODOŁY. Za tym podejściem nie stoją jedynie walory estetyczne, ale również względy praktyczne. Budynek, który charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami wymaga przemyślanej aranżacji wnętrza. Ogrzewanie podczerwienią pozostawia przestrzeń wolną jak niezapisaną kartkę, gotową na przyjęcie każdej idei.
Filozofia komfortu
Już pierwszy rzut oka na bryłę nowoczesnej STODOŁY sugeruje, że myślą przewodnią przy stawianiu budynku tego typu jest minimalizm. Proste krawędzie, brak zbędnych dodatków, wszechobecna symetria i zorientowanie na maksymalną funkcjonalność. To charakter właściwy dla nowoczesnego budownictwa. Może być on wprost kojarzony z designem skandynawskim, który hołduje zasadzie kryjącej się pod duńskim słowem hygge oznaczającym komfort, wygodę, przytulność, ale także oszczędność w formie i praktyczność. Architektura z północy Europy może niekiedy sprawiać wrażenie zimnej i surowej, ale z uwagi na klimat Skandynawowie w naturalny sposób musieli zostać ekspertami w kwestii komfortu w domu. Dlatego pod pozornie chłodną „maską” kryje się hygge w pełnej okazałości.
To, co niewidoczne
Zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu w nowoczesnej STODOLE wydaje się być sporym wyzwaniem. Należy zmierzyć się potrzebą funkcjonalności, która często wymaga kompromisów, a tych lepiej unikać w kwestii wygody. Jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o tym, czy czujemy się przytulnie we wnętrzu domu, jest komfort cieplny. Bardzo popularnym w masowej kulturze symbolem wygody jest obraz człowieka leżącego na kanapie, pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty, w długi zimowy wieczór. Odnosi się on bezpośrednio do odczuwanego ciepła. Zapewnienie efektywnego ogrzewania jest zatem bardzo istotnym czynnikiem, od którego zależy wygoda mieszkania w nowoczesnej STODOLE.
Dawniej z przytulnością kojarzył się kominek, będący także synonimem luksusu. Obecnie, uwzględniając niezwykle istotny aspekt ekologiczny, jest to rozwiązanie niepożądane. Komfort cieplny można osiągnąć na inne sposoby, a kojący obraz płonącego w kominku drewna lepiej wyświetlić na ciekłokrystalicznym ekranie. We wnętrzach, w których każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota, warto zainteresować się rozwiązaniami, które zapewniają ciepło, bez zajmowania dużej przestrzeni. W takich warunkach idealnie sprawdzi się folia grzewcza. Zapewnia ona odczucia termiczne inne od tych powszechnie znanych z tradycyjnych grzejników czy pieców. Ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa powietrza, a obiekty w pomieszczeniu. Położona pod podłogą czy umieszczona w ścianach folia grzewcza sprawia, że ciepło przesącza się w skórę otulającą i łagodnie jak w słoneczny dzień, pobudzając krążenie. Jest to również świetna opcja dla alergików, bo mniejszy ruch powietrza oznacza mniejsze oddziaływanie alergenów.
Zielona przyszłość – piękna przyszłość
Satysfakcjonujący komfort cieplny, który oferuje folia grzewcza ukryta w ścianach i podłogach nowoczesnej STODOŁY, to nie wszystkie zalety tego rozwiązania. Jest to również ogrzewanie całkowicie bezemisyjne, już teraz dostosowane do długofalowych celów polityki klimatycznej narzuconej przez Unię Europejską. Jest to również ogrzewanie całkowicie bezgłośnie oraz… praktycznie na całe życie, niewymagające napraw, więc niegenerujące elektrośmieci. To wszystko sprawia, że wspomniana wcześniej filozofia minimalizmu, bez utraty hygge, jest dostępna jak nigdy wcześniej. Brak kaloryferów, rur, kominów, szafki rozdzielaczowej, pomp, kotła, czy innych zajmujących miejsce urządzeń, poza walorem praktycznym ma także wymiar estetyczny. W rezultacie dostępnych jest więcej opcji aranżacji wnętrza oraz idei dopasowania go do własnych potrzeb.
Nie będzie zatem zaskoczeniem, że nazwa czołowego producenta ogrzewania podczerwienią zawiera w sobie nawiązanie do aranżacji wnętrz: Heat Decor – czyli ciepło, które współgra z dekoracją pomieszczeń.