Pobble House w Dungeness

GUY HOLLAWAY ARCHITECTS CHARLES HOSEA
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Pobble House znajduje się na dużym przylądku Dungeness w hrabstwie Kent na południowym wybrzeżu Anglii.

Co ciekawe, miejsce to uznawan za jedyną brytyjską pustynię i pełno tu drobnych kamieni, zwanych „pebble”. To właśnie one nadały nazwę Pobble House. Słowo „pobble” to stara, tutejsza wersja angielskiego „pebble”. W okolicy rośnie wytrzymała roślinność nadmorska i nie brakuje tu niekonwencjonalnych budowli w stylu elektrowni atomowej Dungeness. Kosmiczny krajobraz w sposób niezwykły przyciąga jednak wzrok, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród artystów.

Ze względu na szczególne znaczenie naukowe i kulturowe tego regionu, obowiązują tu rygorystyczne plany zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z lokalnymi przepisami, każdy nowy budynek musi zastępować inną, istniejącą wcześniej konstrukcję o tych samych wymiarach. Dlatego właśnie Pobble House składa się z kilku osobnych części, które połączono w jedną całość.

Pobble House tworzy pięknie zaprojektowany dom, który jest kontynuacją niezwykłego dziedzictwa architektonicznego regionu Dungeness – Guy Hollaway Architects.

Firma Guy Hollaway Architects wykorzystała materiały zewnętrzne, które nawiązują do rodzimych, unikatowych, odpornych na warunki atmosferyczne szop oraz do pokrytych rdzą, industrialnych urządzeń do połowu ryb. Jedną ze ścian zewnętrznych wykończono panelami z cortenu, specjalnej stali, która z czasem tworzy trwałą powłokę rdzy. Pozostałą część budowli pokryto włóknem cementowym i okładziną z drewna modrzewiowego. Ta z czasem stanie się bardziej srebrzysta i jeszcze lepiej dopasuje się do koloru włókna cementowego.

Pobble House lekko uniesiono nad ziemię na betonowych kolumnach, aby nie deformować na stałe unikatowego kamienistego podłoża. Zadziwiające, że budżet projektu wynosił zaledwie 250.000 £, co wydaje się być niezwykłym osiągnięciem, biorąc pod uwagę jakość wykończenia wnętrza. Cały budynek został ukończony w 2014 roku i od razu znalazł się wśród finalistów Sunday Times British Homes Awards, a rok później zdobył nagrodę RIBA South East Award 2015.

Lokalizacja: Dungeness, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA