Point Lonsdale House

Solomon Troup Architects Timothy Kaye
Partnerzy

O inspiracji

Nowy dodatek do rezydencji z brązowej cegły z lat 80. – który ma zaledwie 40 metrów kwadratowych – jest kwintesencją przybudówki. Point Lonsdale House zapewnia podstawową sypialnię, zaprojektowaną z myślą o podziwianiu widoków sąsiadującego dobrze utrzymanego ogrodu małżeństwa na emeryturze. Projekt obejmował również gruntowną rekonfigurację wewnętrznych pomieszczeń mieszkalnych, kuchennych i jadalnych. Istniejące, nienaruszone skrzydło sypialne umożliwia okazjonalne wizyty dalszej rodziny, a jednocześnie może być całkowicie wyłączone, gdy nikt nie odwiedza małżeństwa.

Forma dobudówki została zainspirowana formą istniejącego mieszkania i jego dwuspadowymi dachami, a także nietypowym kształtem bryły. Jako bryła na końcu dziedzińca nie jest to standardowy kwadrat czy prostokąt, co pozwoliło na stworzenie niezwykłej i atrakcyjnej bryły. Oryginalna fasada zwrócona w stronę ulicy została naprawiona, pozostawiając jedynie przebłysk nowego dodatku oferowanego od strony ulicy. Aby zminimalizować odpady podczas renowacji, istniejącą łazienkę przerobiono na nową toaletę dla gości. Istniejący otwór okienny został wykorzystany jako otwór prowadzący do głównej sypialni. Zamiast zaczynać od „czystej karty”, materiały budowlane zostały zachowane i wykorzystane ponownie.

Point Lonsdale House pokryto cętkowaną gumową osłoną przeciwdeszczową, która spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, umożliwiła zamontowanie działającego parawanu do łazienki, co pozwala klientom kontrolować poziom prywatności. Osłona przeciwdeszczowa zapewnia również zacienienie przegród zewnętrznych budynku, co jest szczególnie przydatne w upalne letnie popołudnia, biorąc pod uwagę, że nowa główna sypialnia skierowana jest bezpośrednio na zachód. Zewnętrzna żaluzja wenecka służy również do utrzymania chłodu w głównej sypialni. Można ją całkowicie otworzyć rano, aby podziwiać widoki na ogród, lub zamknąć, aby zapobiec przedostawaniu się gorącego zachodniego słońca.

Lokalizacja: Point Lonsdale, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA