Prefabrykacja w nowoczesnym wydaniu

MABUDO | Energooszczędne domy prefabrykowane

Partnerzy

O inspiracji

MAB010 to najnowszy projekt firmy Mabudo, który świetnie wpasuje się w górskie krajobrazy. Dom usytuowany na zboczu z przeszkloną fasadą skierowaną na górski krajobraz zapewni zapierające dech widoki. Z kolei dzięki dwuspadowemu dachowi, idealnie wpasuje się w krajobraz dla terenów górskich.

Prostą bryłę MAB010 zaprojektowano na planie zbliżonym do prostokąta. Boczne elewacje zaakcentowano poprzez cofnięcia oraz powtarzalne rozmieszczenie okien. Jeśli chodzi o główny atut nowoczesnej STODOŁY od Mabudo, bez wątpienia to ściana szczytowa zaprojektowana w formie przeszklonej fasady. Bryła nie jest roztrzebiona, co wpływa na energooszczędność przez zmniejszenie strat ciepła.

nowoczesność od Mabudo

nowoczesna STODOŁA, mimo że parterowa, może pochwalić się dużą powierzchnią użytkową, która mieści 3 lub 4 sypialnie. Powierzchnia projektu firmy Mabudo ma 160m2 z możliwością powiększenia o strych. Okna rozpostarto na całej długości ściany, aż do podłogi, dzięki czemu w części mieszkalnej nadają nowoczesnego charakteru. Z kolei ze strony elewacji rozmieszczono je w równych odstępach, symetrycznie po obu stronach budynku. Ten zabieg sprawia, że bryła wygląda elegancko. Jednak to nie wszystko – wpływa to korzystnie na projekt pod względem funkcjonalnym. Umożliwiają one bowiem korzystanie z tarasu z każdego pomieszczenia.

Wiązary nad częścią dzienną

Otwarcie projektu MAB010 nad salonem optycznie powiększa przestrzeń dzienną. W połączeniu z przeszkloną fasadą rozpostartą na całą szerokość i wysokość pomieszczenia otwiera dom na krajobraz. Widoczne, drewniane wiązary oraz czarne stalowe elementy konstrukcyjne dodają rustykalnego charakteru wnętrzu. A dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrza można uzyskać bardzo nowoczesną przestrzeń.

W każdej z wersji aranżacji przewidziano 1 lub 2 duże łazienki oraz osobną toaletę. Dodatkowo, w domu można zaaranżować spiżarnię.

Garaż w bryle budynku

Mabudo przewidziało w projekcie również garaż jednostanowiskowy, który dzięki dużym wymiarom jest bardzo komfortowy. Garaż posiada osobne wejście przez pomieszczenie gospodarcze, ale istnieje również możliwość wykonania bezpośredniego przejścia między garażem, a częścią mieszkalną. Część socjalna mieści pomieszczenie techniczne, w którym znajduje się pompa ciepła, jednak funkcjonalność tej przestrzeni zapewnia dużo więcej miejsca. Można w nich umieścić wszystkie urządzenia, dzięki czemu nie ma konieczności lokalizowania ich w części mieszkalnej. Ich dodatkowym atutem jest osobne wyjście zewnętrzne.

Prefabrykacja = energooszczędność + ekologia

W projekcie zastosowano ścianę Mabudo ECO® o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dzięki swoim parametrom i w połączeniu z pompą ciepła, jako źródło ogrzewania domu, zapewnia doskonałą energooszczędność.

Z punktu widzenia energooszczędności MAB010 to gratka Matki Natury. Zastosowano tu bowiem nowoczesne rozwiązania techniczne, czyli pompę ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi jako źródło ogrzewania pomieszczeń oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej. W całym budynku postawiono na ogrzewanie podłogowe, które jest najbardziej efektywne przy zastosowaniu pompy ciepła. Taki zabieg sprawia, że wzrasta komfort użytkowania – przede wszystkim dzięki wyeliminowaniu mało estetycznych tradycyjnych grzejników, utrudniających swobodną aranżację wnętrz. Systemem dopełniającym działanie źródeł ciepła jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, dzięki czemu w budynku nie tylko zachowany jest odpowiedni klimat, ale również odzyskiwane jest ciepło.

Czarną elewację stanowi beton, który jest jednym z elementów ściany warstwowej żelbetowej ze zintegrowaną izolacją MABUDO ECO® – najważniejszym elementem systemu prefabrykacji MABUDO RAPID®. Jedną z zalet tego systemu jest odporność na zniszczenia przez uderzenia mechaniczne. Elewacja malowana jest farbami silikonowymi, które się nie odbarwiają. Elewacje malowane są dwukrotnie – pierwsza, wstępna warstwa już w fabryce, a kolejna po montażu budynku. Dzięki temu końcowy efekt jest dużo lepszy. Kolorystyka elewacji jest dowolna z palety RAL, wybierana przez Inwestora.

Technikalia

Technologia Mabudo Rapid® doskonale pasuje do tego typu bryły architektonicznej – im prostszy budynek tym mniej elementów prefabrykowanych, a co za tym idzie – niższe stają się koszty realizacji.

Dzięki zwartej bryle projekt bardzo łatwo wpisać w działkę. Minimalny wymiar działki w jaką według Warunków Technicznych wpisuje się MAB010 to 18,20 m x 27,50 m, ale należy uwzględnić również wytyczne zawarte w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które mogą narzucać pewne ograniczenia.

Szukasz gotowego projektu domu? Wejdź na stronę www.mabudo.com/projekty! Znajdziesz tam domy typu nowoczesna STODOŁA o zróżnicowanych powierzchniach od 70 m2, takie jak MAB030 www.mabudo.com/mab030

do 300 m2 powierzchni użytkowej np. MAB551 www.mabudo.com/mab551.

Domy są wersji parterowej i z antresolami. Duże przeszklenia, otwarta przestrzeń nad częścią dzienną.

Dowiedz się więcej na temat technologii prefabrykowanej MABUDO Rapid®.

Subskrybuj kanał na You Tubie, obserwuj nasze konta na Facebooku i Instagramie.