Przybudówka z zielonymi płytkami ceramicznymi w wiejskim rejonie Chin

YUMENG ZHU
Partnerzy

O inspiracji

Firma Wonder Architects zastosowała zielone płytki ceramiczne do obicia przybudówki domu w Yangqing w Chinach, odzwierciedlając kształt sąsiednich domów.

Budynek o nazwie „Intertwine House” przypomina wymiarami i dwuspadowym dachem pobliskie domy stojące w wiosce wzdłuż uliczki. W tym przypadku jednak stare i nowe doskonale się ze sobą splata.

Jak mówią architekci Wonder Architects, ich celem było zbadanie tego jak wiejskie rejony Chin zareagują na nowoczesną, miejską formę budynku, który jednak nie eliminuje starej, istniejącej w tym miejscu architektury.- „Dom zbudowany w latach 1980-tych był wykorzystywany jako dom weselny” – mówią architekci. – „Chociaż był zrujnowany, czuć było w nim szczęście dawnych czasów oraz akceptację śladów użytkowania, które pojawiały się przez lata.”

Nowy budynek jest formalnie zupełnie inny, ale powstał on na dawnym podwórzu, które przylega do istniejącego tu wcześniej domu i łączy się z nim przypominając nieco wewnętrzny korytarz.

Ceramiczne i nowoczesne wykończenie nowego domu styka się więc ze starą cegłą oraz drewnianą konstrukcją oryginalnego domu, łącząc się z nim liniami, które biegną wzdłuż ścian i tarasu urządzonego na dachu.

Drzwi frontowe to w zasadzie wycięcie we wschodnim krańcu domu, które zapewnia też bezpośrednie przejście na dziedziniec znajdujący się teraz w części centralnej. Do przybudówki przechodzi się poprzez przeszklony element, który znajduje się za obniżoną częścią ściany.

W przybudówce urządzono nową kuchnię oraz jadalnię, które oświetlone są dzięki wprowadzeniu niskich okien w ścianie budynku oraz dużego świetlika w dachu. Mała przestrzeń w stylu galerii łączy nowy dom ze starym, gdzie znajdują się sypialnie oraz łazienki. Kontrast między starym i nowym podkreślają też materiały zastosowane wewnątrz. Drewno oraz cegła starej konstrukcji odcinają się od prostych, białych ścian i podłóg z jasnego drewna, które dominują w przybudówce.

Oryginalne schody, które podkreślają zmiany poziomów w całym domu, prowadzą na duży i zaciszny taras na dachu.

Firma Wonder Architects powstała w 2017, a stworzyli ją architekci Zhu Qipeng, Wang Chong i Wang Sidi. W swych projektach starają się odnawiać i powiększać tradycyjne zabudowania w Chinach, dostosowując je do współczesnych potrzeb.

Lokalizacja: Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

YUMENG ZHU