Przytulny dom nad jeziorem w Karolinie Północnej

SAMSEL ARCHITECTS Keith Isaacs
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ten przytulny dom, ukryty w lesie nad jeziorem James w Karolinie Północnej, został stworzony przez firmę Samsel Architects przy współpracy z projektantami z Alchemy Design Studio.

To idylliczne miejsce na letnie wypady należy do czteroosobowej rodziny, która uwielbia spędzać czas aktywnie – nad wodą lub spacerując po licznych szlakach leśnych. Wieczorem mogą zasiąść wraz z przyjaciółmi przy ognisku, słuchając dźwięków lasu i opiekając nad ogniem pianki marshmallow.

Zapracowani właściciele marzyli o domu wypoczynkowym, w którym będą mogli odpocząć od nadmiaru wrażeń. Miało to być miejsce spokojne, które pozwoli zapomnieć im o pośpiechu dnia codziennego, nawet jeśli wraz z nimi będą wypoczywać goście.

Ze względu na oczekiwania i ukształtowanie terenu architekci zdecydowali się stworzyć dwie „chaty” z dwuspadowym dachem, które połączył przeszklony „mostek”. Ten most to nowoczesna interpretacja tradycyjnej formy domu znanej pod nazwą „dogtrot” lub „breezeway”, które od dawna powstawały w regionie Appalachów. Taki podział na dwa elementy wprowadza wyraźny podział między strefą wspólną i prywatną.

Właściciele mieli dwa życzenia związane z projektem – uwzględnienie możliwości adaptacyjnych i ewentualną możliwość przyszłej rozbudowy. Mając obecnie dwie małe córeczki, chcieli mieć pewność, że dom będzie służył rodzinie przez pokolenia. Kluczowa była też odpowiednia organizacja powierzchni, aby dom mógł wygodnie pomieścić od dwóch do dziesięciu osób. W rezultacie powstał projekt przemyślany i funkcjonalny, który obejmuje trzy tradycyjne sypialnie, pokój dla dzieci z łóżkami piętrowymi oraz dwie łazienki z dodatkową toaletą.

Miejsce, w którym powstała nowoczesna STODOŁA, było pierwotnie częścią starego szlaku pozyskiwania drewna, biegnącego w pobliżu krawędzi wody. Architekci wykorzystali ukształtowany wcześniej teren, ustawiając dom tak, aby maksymalnie cieszył właścicieli idyllicznymi widokami na jezioro i jego leśne otoczenie. W ten sposób ograniczono też ingerencję w teren, gdyż tworząc dom na dawnym szlaku nie było konieczności wycinania drzew, by stworzyć dodatkowy dojazd.

Dom osadzony na zboczu z widokiem na wodę oferuje mnóstwo prywatności, z dala od sąsiadów i dróg publicznych. Meandrująca przez las droga prowadzi do domu, w którym pierwszym elementem, który wita przyjeżdżających, jest ukształtowany trawnik z paleniskiem. Idealne miejsce do rozbicia namiotu. Architekci celowo zastosowali takie rozwiązanie, by podkreślić, że w tym miejscu życie na świeżym powietrzu jest priorytetem i punktem wejściowym do domu.

Stąd po kładce przechodzi się do głównych przestrzeni dziennych, które jednak nie zamykają się na swoje otoczenie. Wspaniałe, leśne widoki towarzyszą mieszkańcom także wewnątrz, dzięki ogromnym przeszkleniom, które pojawiają się zarówno w miejscach wspólnych, jak i sypialniach. Dodatkowo architekci zadbali o to, by połączeń zewnętrznych było więcej, tworząc też dodatkowe tarasy wokół domu.

Ty również chcesz zamieszkać na łonie natury? Zapraszamy do naszej zakładki Do wynajęcia:

https://nowoczesnastodola.pl/do-wynajecia/

Lokalizacja: Karolina Północna, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA