Ranch

Norbert Tukaj
Partnerzy

O inspiracji

Ten projekt to eksperyment z tematem tradycyjnej wschodnio-litewskiej architektury wiejskiej.Miejsce projektu to ściśle chroniony rezerwat przyrody ze szczególnym naciskiem na szczegóły etnograficzne. Projekt to współczesny dom wiejski, który powstał dla „ludzi miasta”. Budynek miał uszanować historyczną spuściznę regionalnej architektury, ale bez kompromisów związanych z wygodą i współczesną technologią.

Ciemnoszary kolor ścian zewnętrznych podkreśla tradycyjne formy dawnych litewskich chat, ale wewnątrz odsłania się nam przestrzeń bardziej typowa dla loftów, która ciągnie się wzdłuż sporej części domu, wypełnionego naturalnym światłem.

Projekt ma wiele elementów, które można było znaleźć w dawnych domach wiejskich – ogromny kominek, piec do wypiekania chleba, serię prostych lamp, które przypominają dawne żyrandole. Nie brakuje tu też sauny z dużymi oknami zwróconymi na jezioro, jak również miejsc przygotowanych typowo dla dzieci – domku na drzewie i parku przygód. To miejsce, gdzie ascetyczne życie dawnych pokoleń zostało zastąpione przez współczesną wizję obecnego pokolenia.

Lokalizacja: Litwa

Tekst: nowoczesna STODOŁA