Arch. Atelier Tom Vanhee

Ekologiczna konwersjana nowoczesny dom

Abstrakcyjna rekonstrukcja zniszczonej stodoły stanowi fundament rozbudowy wewnątrz głównego budynku. Nowe przestrzenie mieszkalne płynnie łączą się z stodołą, otwierając główny dom na ogród. W podobny sposób jak dawniej, łuki w projekcie nadają rytm abstrakcyjnej bryle, a zadaszony taras łączy wewnętrzny dziedziniec z tylnym ogrodem. Stajnia została odnowiona z widocznymi elementami betonowymi i pełni funkcję magazynu, ale z perspektywą przyszłej rozbudowy o pokój gościnny.

Arch. Atelier Tom Vanhee

Konwersja Red Flowing into Abstract White House jest przykładem przyjaznej dla środowiska architektury. Główna konstrukcja odbudowanej stodoły składa się ze stalowej ramy skręcanej śrubami, pomiędzy którą przymocowana jest wtórna konstrukcja drewniana. Inspiracją dla tego projektu były proste szopy z blachy falistej, powszechnie spotykane w krajobrazie rolniczym. Nowe wypełnienie kontynuuje grę kontrastujących materiałów: czerwonych listew przypodłogowych oraz białej blachy falistej, podkreślając styl nowoczesnej stodoły z zachowaniem charakterystycznych dla regionu detali.

Arch. Atelier Tom Vanhee

Stalowa ocynkowana konstrukcja umożliwia stworzenie przestronnej przestrzeni mieszkalnej, pozbawionej widocznych elementów konstrukcyjnych. Przestrzeń życiowa oferuje maksymalną elastyczność, umożliwiając przyszłe zmiany w układzie wnętrz. Objętość przestrzeni płynnie podąża za stalową ramą, ale częściowo się od niej dystansuje, tworząc zadaszoną przestrzeń mieszkalną na świeżym powietrzu. Ta przestronność umożliwia łatwy dostęp do tylnego ogrodu z dziedzińca.

Arch. Atelier Tom Vanhee

Przebudowa odświeżyła najstarszy dom wiejski w Gijzenzele, wprowadzając do niego różnorodne klimaty mieszkalne: przestrzenie bardziej otwarte w stosunku do ogrodu, zmieniające się w zależności od światła dziennego, zadaszoną przestrzeń zewnętrzną, zacieniony taras oraz przestronny taras ogrodowy kąpiący się w słońcu. Wnętrza charakteryzują się także wysokimi walorami wizualnymi, co stanowi kontrast dla surowych, betonowych powierzchni zewnętrznych.

Arch. Atelier Tom Vanhee

W projekcie zastosowano systemy ekologiczne, takie jak podpięte rury oraz kanalizacja, które umożliwiają przyszłe uzupełnienie obory. Woda deszczowa jest ponownie wykorzystywana do celów takich jak toalety, pralki oraz ogrody, a pozostała woda przesiąka do gleby. Stare, zniszczone krokwie zostały zdjęte z dachu i wykorzystane do stworzenia oranżerii. Cała konstrukcja została zaprojektowana z myślą o efektywności energetycznej, z dobrze izolowanymi detalami i materiałami dobranymi na podstawie analizy cyklu życia.

Arch. Atelier Tom Vanhee

W domu zastosowano niskotemperaturowy system ogrzewania podłogowego, a także system wentylacji C+, który pobiera świeże powietrze tylko w razie potrzeby, zapewniając komfortową temperaturę we wnętrzach. Dzięki tym ekologicznym rozwiązaniom dom staje się bardziej zrównoważony i odporny na zmiany klimatyczne.