Red Flowing into Abstract White House

Atelier Tom Vanhee
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Abstrakcyjna rekonstrukcja zniszczonej STODOŁY zapewnia wymaganą rozbudowę wewnątrz głównego budynku. Nowe przestrzenie mieszkalne łączą się ze STODOŁĄ i otwierają główny dom na ogród. Podobnie jak dawniej, łuki dodają rytmu abstrakcyjnej bryle, a zadaszony taras łączy wewnętrzny dziedziniec z tylnym ogrodem. Stajnia została odnowiona z widocznymi dodatkami betonowymi i służy jako magazyn, ale w przyszłości możliwa będzie także rozbudowa gospodarstwa o pokój gościnny.

Konwersja Red Flowing into Abstract White House jest przyjazna dla środowiska. Główna konstrukcja odbudowanej STODOŁY składa się ze stalowej ramy skręcanej śrubami, pomiędzy którą jest przymocowana wtórna konstrukcja drewniana. Inspiracją są proste szopy z blachy falistej powszechnie spotykane w krajobrazie rolniczym. Nowe wypełnienie kontynuuje starą grę czerwonych listew przypodłogowych i bielonych ścian z białą blachą falistą i czerwonymi drewnianymi listwami. Stalowa ocynkowana konstrukcja pozwala na ciągłą przestrzenną przestrzeń mieszkalną bez widocznej konstrukcji.

W ten sposób przestrzeń życiowa ma maksymalne możliwości adaptacji i elastyczność, aby wypełnić ją w przyszłości. Objętość podąża za stalową konstrukcją, ale także częściowo dystansuje się od stalowej ramy. Tworzy to zadaszoną i zacienioną przestrzeń mieszkalną na świeżym powietrzu oraz komunikację, która zapewnia również dostęp do tylnego ogrodu z dziedzińca. Przebudowa tchnie nowe życie w najstarszy dom wiejski w Gijzenzele. Oryginalnemu domowi nadano różne klimaty mieszkalne: przestrzenie bardziej otwarte w stosunku do ogrodu, ze zmianą światła w ciągu dnia, zadaszoną, zacienioną przestrzeń zewnętrzną, skąpany w słońcu taras ogrodowy, przestrzeń mieszkalną o podwyższonych walorach wizualnych.

Podpięte rury i kanalizacja umożliwiają przyszłe uzupełnienie obory. Ponownie wykorzystana woda deszczowa jest wykorzystywana do toalet, pralek i ogrodu. Pozostała woda deszczowa przenika do gleby. Z budynku zdjęto w jednym kawałku stare, zniszczone krokwie, które posłużą jako oranżeria. Wszystkie detale są szczelne i starannie izolowane termicznie. Większość użytych materiałów została wybrana również na podstawie wyniku analizy cyklu życia. Podjęto świadomą decyzję o wyrwaniu z domu istniejącej kuchni i wykorzystaniu jej w nowej przestrzeni mieszkalnej. System wentylacji C+ pobiera świeże powietrze tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Niewielka ilość potrzebnego ciepła jest dostarczana przez niskotemperaturowy system ogrzewania podłogowego.

Lokalizacja: Oosterzele, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA