Refugium M

GINNERUPARKITEKTERS Niels Nygaard Photography
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Lokalne biuro projektowe, GinnerupArkitekter, zaprojektowało kamienny dom na wybrzeżu małej wyspy w Danii.

Malownicza lokalizacja

Refugium M ma powierzchnię jedynie 55 metrów kwadratowych. Znajduje się blisko linii brzegowej, w otoczeniu łąk. Firma GinnerupArkitekter zastosowała prostą dwuspadową formę i naturalne materiały. Miało to zminimalizować wpływ na naturalne otoczenie. „To dom, który nie przeszkadza, ale z dumą adaptuje i powtarza motywy natury. Osłania również przed wiatrem i pogodą” – mówi biuro. „Trochę jak podniesienie małego kamyka na plaży. Tak należy doświadczać domku letniskowego. Jako delikatny dodatek, zbudowany na gruncie natury” – dodał Martin Schack, partner w GinnerupArkitekter.

Cienki betonowy cokół domu został zaprojektowany w celu ochrony budynku. Chroni przed zalaniem podczas silnych burz i służy również jako przestrzeń tarasowa. Cała zewnętrzna część została pokryta kamieniem, a cokół zawiera również małe kamienie. Dzięki temu wtapia się w kamienną plażę.

Z widokiem na naturę

Wewnątrz dom letni jest podzielony na dwie strefy pod wysokim dwuspadowym sufitem, z salonem, kuchnią i łazienką na jednym końcu i sypialnią na drugim. Szklana ściana pośrodku domu oddziela te dwa końce, zapewniając, że światło dzienne dociera do każdej przestrzeni przez cały dzień. Duże sekcje przeszkleń otaczają każdy kąt domu. Przesuwane szklane drzwi zapewniają natomiast dostęp do betonowego cokołu zarówno z salonu, jak i sypialni.

„Przyroda jest stale obecna poprzez widoki przez duże przeszklone sekcje. Od momentu, gdy właściciele budzą się o wschodzie słońca, aż do momentu, gdy kładą się spać z widokiem na zachód słońca” – powiedziało studio. „Przez szklane narożniki rozciąga się widok zarówno na łąkę, jak i morze. Dzięki temu można obserwować bogate życie ptaków i zwierząt oraz statki na morzu w ciągu dnia” – kontynuuje.

Wykończenia wnętrz również stawiają na proste, naturalne materiały, z podłogami z wapienia i wędzonym dębem użytym do stolarki kuchennej, zestawionymi z gładkimi białymi ścianami. „Wędzony dąb wraz z ciepłą podłogą z naturalnego kamienia dodaje ciepła w pomieszczeniach, w przeciwieństwie do jasnego i białego wnętrza” – powiedział jeden z architektów.

Lokalizacja: Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA