Renowacja w Chamoson

Savioz Fabrizzi Architectes Thomas Jantscher
Partnerzy

O inspiracji

Poszanowanie przeszłości

Kamienną bryłę budowano etapami od 1814 roku, a jej przeznaczeniem było służyć jako wiejski dom w Chamoson w Szwajcarii. Składa się ona z trzech przylegających do siebie tomów na różnych poziomach. Na parterze bryłę przecina droga dojazdowa, która wskazuje na istnienie dawnego dojścia do sąsiedniego budynku. Imponująca bliskość skał i kamienna konstrukcja nadają temu budynkowi jedność z otoczeniem i bardzo silny charakter mineralny. Projekt renowacji autorstwa Savioz Fabrizzi Architectes ma na celu utrzymanie i wzmocnienie tego charakteru, podkreślając istniejącą kamienną strukturę. Użyty beton uzupełnia renowację oraz nadaje całości całkowicie mineralny charakter.

318 metrów kwadratowych – to całkowita powierzchnia użytkowa bryły w Chamoson. Zewnętrzna objętość nie została zmieniona. Kamienne elewacje zachowano i wyłożono wewnątrz izolacyjną warstwą betonu na bazie spienionego szkła z recyklingu. Ta okładzina izolacyjna tworzy nową konstrukcję nośną, wzmacnia stare kamienne mury i zapewnia izolację termiczną. Części elewacji dawniej oszalowane drewnem zastąpiono monolityczną ścianą z betonu izolacyjnego z szalunkiem imitującym dawną fakturę drewna.

Dawne otwory okienne zachowano i dodano kilka większych okien, aby wpuścić więcej naturalnego światła do głównych przestrzeni wewnętrznych i zapewnić widok na otaczający krajobraz. Nowe okna zlicowano z zewnętrzem, aby zminimalizować ich wpływ na kubaturę budynku, a także podkreślić i dobrze wykorzystać znaczną grubość ścian.

Źródła odnawialne i materiały mineralne

Dzięki dobrej izolacji termicznej, kontrolowanej wentylacji i energii ze źródeł odnawialnych ta renowacja jest zgodna ze szwajcarską normą oszczędzania energii „Minergie”. 23 metry kwadratowe paneli słonecznych na dachu wytwarzają około 35% rocznego zapotrzebowania na ogrzewanie (ogrzewanie i ciepła woda).

W harmonii z zewnętrzem wnętrze wykonano z nierafinowanych materiałów mineralnych, z naturalnym kamieniem, odsłoniętym betonem i polerowanymi podłogami jastrychowymi. Tylko kilka elementów, takich jak kuchnia czy armatura sanitarna, kontrastuje z tym charakterem.

Lokalizacja: Chamoson, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Thomas Jantscher