Renowacja francuskiej farmy

Martin Migeon Architecture Gion von Albertini
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Położona w małej francuskiej wiosce w Charentes-Maritimes nad ujściem rzeki Gironde, STODOŁA została przekształcona w dom wakacyjny przez pracownię Martin Migeon Architecture. Projekt jest pomyślany jako sekwencja zróżnicowanych brył, z których każda ma swoją orientację i odrębne cechy.

Pierwszym krokiem projektowym było zaproponowanie rozszerzenia szeroko otwartego na ujście rzeki. Istniejące wcześniej budynki początkowo zorganizowano wokół wspólnego dziedzińca z sąsiadami, aby zaspokoić potrzeby rolnictwa i hodowli zwierząt, ignorując w ten sposób widok. Rozszerzenie obejmuje główne przestrzenie wspólne dla rodziny (kuchnia, salon i jadalnia, piec opalany drewnem) i zapewnia dostęp do dużego zadaszonego tarasu. Drugim krokiem było usunięcie dachu między dwoma istniejącymi bryłami, aby stworzyć patio. Ta nowa przestrzeń zewnętrzna, bezpośrednio połączona z tarasem przedłużenia, jest dobrze chroniona przed wiatrem, co pozwala na alternatywną atmosferę i użytkowanie. Te dwie operacje skutkują projektem francuskiej farmy złożonej z zestawień objętości, obiegu, zastosowań i materiałów. Odsłonięte betonowe ramy są wylewane na miejscu, aby utworzyć duże otwory, a także wzmocnić ściany.

Metamorfoza francuskiej STODOŁY

Nowa rozbudowa rozwija swój materialny charakter poprzez zestawienie trzech elementów: w dużej mierze zamkniętej drewnianej elewacji od strony ulicy, odsłoniętemu betonowemu portykowi z trzema słupami i belką oraz monumentalnej kolumnady wykonanej z pięciu okrągłych kolumn z polerowanego betonu, na których ułożona jest drewniana konstrukcja dachu, która określa kształt bryły. Projekt inicjuje nowy dialog między starym a nowym francuskiej architektury, generując ciekawe kolaże surowców, brył, dachów i geometrii. Wiele otworów pozwala na przeplatanie się przestrzeni zewnętrznych i wewnętrznych. Zimą piec na drewno pali się cicho i można odpocząć obserwując wodę w oddali. Latem wszystkie okna są otwarte, a świeże powietrze i członkowie rodziny krążą płynnie po posiadłości.

Lokalizacja: Chenac-Saint-Seurin-d’Uzet, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA