Richmond Hill

ao architecture
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Wyjątkowy dom Właścicieli – Graeme i Ros – znajduje się na Richmond Hill w Christchurch i jest prawdziwym odzwierciedleniem ich wymarzonego domu. Miejsce to stanowiło doskonałą okazję do oddalenia się od podatnej na powodzie rzeki Heathcote, która spowodowała powódź w ich poprzednim domu. Założenia projektowe koncentrowały się na stworzeniu spersonalizowanego domu, który w pełni wykorzystałby malownicze widoki na ocean i przyległy rezerwat. Projekt został zainspirowany elementami stylistycznymi portowych wzgórz, z wypalonym brązowym kortenem i betonem w kształcie desek użytym do odtworzenia odpowiednio zbrązowiałej trawy i szarego bazaltu na wychodniach wzgórz.

Ochrona przed wiatrem była głównym celem projektowym Richmond Hill, ponieważ miejsce to jest bardzo wyeksponowane. Aby to osiągnąć, przyjęto projekt w kształcie litery U, aby zapewnić obszar na zewnątrz, z którego można podziwiać widoki, a jednocześnie jest chroniony przed żywiołami. Część dzienna i główna sypialnia znajdowały się na tym samym poziomie, ponieważ dom ma być ich domem na emeryturze. Dom powstał wokół centralnej galerii, w której znajdują się niektóre dzieła sztuki Graeme’a i Ros, zapewniając dostęp wzdłuż domu, jednocześnie wizualnie otwierając przestrzeń w kuchni i jadalni.

Pożądana przez Właścicieli była spadzista forma domu pomimo ograniczeń wysokościowych w planowaniu, co dobrze współgrało z postrzępionymi wzgórzami otaczającymi to miejsce. W pełni wykorzystano również szczyty, tworząc sklepione przestrzenie wewnętrzne w części mieszkalnej i gabinecie nad garażem. Aby utrzymać ciepło w domu, zainstalowano duże okna wychodzące na północ, a ściany i dach zostały dobrze ocieplone, aby zatrzymać ciepło. Podłoga działa jak radiator, uwalniając ciepło w nocy.

Lokalizacja: Christchurch, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA