Rodinný dům v Říčanech

Atelier Hajný Radek Úlehla
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Życzeniem klienta był dom rodzinny na miejscu oryginalnej chaty letniskowej, którą odwiedzał od dzieciństwa. Było jasne, że chatę trzeba wyburzyć, ale jej wygląd częściowo wpłynął na wygląd nowego budynku.

Podłużna działka na skraju Říčan koło Pragi o powierzchni 820 m2, ograniczona z jednej strony ekranem akustycznym, sąsiadującym z korytarzem kolejowym. Wschodnią stronę ogranicza droga dojazdowa. Pozostałe strony wyznaczają istniejące działki z typowymi domkami letniskowymi. Zachowując odległość od linii kolejowej i sąsiadów, konieczne było zaprojektowanie kompaktowego domu rodzinnego składającego się z trzech mieszkań i łącznej powierzchni użytkowej około 180 m2.

Układ funkcjonalny dzieli budynek na północną część usługową i południową część mieszkalną. Parter obejmuje dwa apartamenty typu studio z osobnymi wejściami oraz większy salon z kuchnią. Na piętrze znajdują się sypialnie, gabinet i łazienka głównego mieszkania. Nacisk położono na maksymalizację prostoty głównego domu. Szczyty mają wyraźnie zarysowane trójkąty i są podkreślone listwami zacieniającymi z jasnego drewna. Kształt dachu nawiązuje do typowych kształtów pierwotnych chat.

Lokalizacja: Říčan, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA