Rustykalne Kolorado

Clive Lonstein William Jess Laird
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Zainspirowany architekturą ludową i tradycjami rzemieślniczymi wiejskiego Kolorado, projektant wnętrz Clive Lonstein zaprojektował elegancko rustykalne wnętrza chaty z bali.

Amerykański Zachód to miejsce strzelistych gór i głębokich wąwozów. To miejsce, w którym pory roku są ekstremalne. Krajobraz zmienia się dramatycznie w ciągu roku. To właśnie ten krajobraz i jego odmiany, bardziej niż cokolwiek innego, zainspirowały projektanta Clive’a Lonsteina. Klienci pragnęli miejsca, w którym panuje zrelaksowany stan. Nieruchomość została nabyta wiele lat wcześniej, na długo przed podjęciem przez rodzinę decyzji o budowie. Na terenie znajdowała się zrujnowana konstrukcja połączona ze stajnią dla koni. Kiedy zapadła decyzja o wzniesieniu nowego domu, Clive postanowił uratować konstrukcję.

Architektura nawiązuje do lokalnego języka. Prosta drewniana chata jest pokryta pionowo przetartymi baliami i dwuspadowym metalowym dachem, który nawiązuje do oryginalnej konstrukcji. „Kolorado nie jest miejscem wypielęgnowanym. Jest po prostu naturalnie piękny, a siła napędowa tego wszystkiego to ziemia i roślinność” – wyjaśnia. „Chcieliśmy, aby w każdym pokoju było połączenie z krajobrazem. Nie podobały nam się jednak ogromne przeszklenia, które często widuje się w nowych domach. Chcieliśmy, aby gra pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem została osiągnięta bardziej subtelnie”.

Plan piętra skupia się wokół głównej części wypoczynkowej, a wszystkie pozostałe pokoje wychodzą z tej przestrzeni. Oddzielne schody prowadzą do drugiej sypialni i pokoju dla gości. W oknach znajdują się bambusowe żaluzje, które umożliwiają widok na krajobraz nawet wtedy, gdy są do połowy zamknięte. Kolor, jeśli występuje, jest czerpany tonalnie z otoczenia – indygo, terakota, czerń i krem.

Lokalizacja: Kolorado, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA