San Felipe Refuge – dom wypoczynkowy na kolumbijskich wrzosowiskach

Kategorie: Domy wypoczynkowe
Partnerzy

O inspiracji

Projekt znajduje się w odległości pół godziny od Bogoty, stolicy Kolumbii, na zboczu wrzosowiska w sąsiedztwie mając jedynie pokłady różnych gatunków ptaków i roślin.Aby sprzyjać interakcji między naturą a mieszkańcami, kompozycja San Felipe Refuge opiera się na dwóch modułach połączonych szklanym tunelem. Jego funkcją jest nie tylko scalenie obu brył, ale także odpowiednie nasłonecznienie domu i wyeksponowanie otaczających go widoków. A jest co podziwiać! Dom zbudowano bowiem na wzgórzu, na wysokości 3000 m.n.p.m, w towarzystwie zbiornika wodnego San Rafael na zachodzie.

Wewnątrz deski z drewna sosnowego otulają przestrzeń od podłogi, przez ściany, po sufit, czyniąc je przytulnym i minimalistycznym. Duże, szczytowe okno w każdym z modułów dopełnia drewniane wnętrze. Podobne okna znajdziesz u Multiko Architektura Okien.

W przeciwieństwie do zachowanego w ciepłych barwach wnętrza San Felipe Refuge, elewacja zewnętrzna wtapia się w szare odcienie wrzosowiska. W nocy budynek zdaje się całkowicie znikać i pokazuje jedynie swoje oświetlone „oczy”.

San Felipe Refuge, po niedługim czasie od powstania, zyskał młodszą siostrę w postaci konstrukcyjnie podobnej, kolejnej podwójnej STODOŁY. Tym samym całość przekształcił się w kompleks i teraz służy jako obiekt do wynajęcia dla turystów. Nic dziwnego. Już sama lokalizacja jest ogromnym atutem, dokładając do tego jeszcze dobrą, przemyślaną architekturę powstaje majstersztyk.

Oba domy idealnie współgrają z otoczeniem, dbając by nie wychodzić przed szereg i nie wybijać się na tle natury, a jedynie ją podkreślać. W drugim domu postawiono na wannę z widokiem – czego chcieć więcej?

Lokalizacja: La Calera, Kolumbia
Tekst: nowoczesna STODOŁA