São Romão

SAMF Arquitectos Hugo Santos Silva
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Projekt São Romão obejmował remont i rozbudowę domu w regionie Barrocal na południu Portugalii. Główny dom, zbudowany sto lat temu, graniczy z główną drogą od południa. Oddziela on stosunkowo krótki front od rozległych gruntów rolnych z tyłu. Klientka zamierzała dzielić swój czas między życiem miejskim w Lizbonie i Algarve, przyjmując czasami dużą, wielopokoleniową rodzinę.

Dom jest zgodny z typologią powtarzającą się w południowej Portugalii. Składa się z długiego, płytkiego dwuspadowego dachu. Ma również podstawową, ścisłą, powtarzalną modulację, która ustawia okna/drzwi i przedziały wewnętrzne w regularnych odstępach. Osiowa symetria elewacji akcentuje środkowe drzwi wejściowe. Wokół tej głównej bryły dodano inne mniejsze, głównie do przechowywania. Konstrukcje tworzą małe patio wraz z głównym budynkiem. Wzmacnia to południową tradycję ustawiania budynków wzdłuż granic publicznych wejść, aby zapewnić odosobnienie i swobodę we wnętrzu.

Interwencja architektów miała na celu naprawę organizacji wewnętrznej, usunięcie wewnętrznych przegród oraz wprowadzenie nowych elementów, które dążą do prostoty, ale radykalnie zmieniają jej sposób użytkowania: Zachowano główny korytarz wewnętrzny. Uzupełniono go jednak podłużnym dostępem do nowych łazienek oraz nowym dostępem do piętra, które pierwotnie służyło tylko do przechowywania i było dostępne tylko z zewnątrz.

Materiały ograniczono do tradycyjnych płytek z terakoty na podłodze w całym domu i basenie, dachówek z terakoty, białych stiukowych ścian, desek z drewna sosnowego na jasnej konstrukcji na piętrze, jasnoniebieskiej stolarki wewnątrz i ciemniejszego odcienia na na zewnątrz.

Lokalizacja: Barrocal, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA