Schulzendorf

Transstruktura Klemens Renner
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom dla czteroosobowej rodziny powstał w brandenburskiej wiosce na obrzeżach Berlina. Duży wpływ na planowanie miała wąska i wydłużona działka, która sąsiaduje z lasem sosnowym. Wykorzystano atuty nieruchomości. Główne pomieszczenia skierowano na las na północy i na brukowaną aleję od strony południowej. Należało uwzględnić kontekst architektoniczny otaczającej zabudowy osadniczej z domami dwuspadowymi z okresu powojennego, bez uszczerbku dla współczesnego projektu budynku.

Duży dwukondygnacyjny budynek mieszkalny uzupełniono o mniejszą szopę, w której znajduje się wiata garażowa i komórki lokatorskie. Obie struktury oparto na tej samej formie podstawowej. Umiejscowienie budynków na nieruchomości definiuje trzy obszary zewnętrzne. Od strony południowej znajduje się otwarta strefa wejściowa z miejscami parkingowymi. Za domem znajduje się zaciszny ogród z drzewem owocowym i kominkiem.

Monolityczne ściany otynkowano wewnątrz i na zewnątrz. Pionowa ryflowana struktura tynku zewnętrznego opiera się na pionowych drewnianych deskach górnej kondygnacji. Ściany i dach górnej kondygnacji zaprojektowano w konstrukcji szkieletowej. Do wykonania elewacji użyto starej japońskiej techniki obróbki drewna. Został on celowo podpalony i zwęglony, dzięki czemu struktura drewna pozostaje widoczna. Ta zwęglona powierzchnia drewna nie tylko zapewnia ekologiczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale jej błyszcząca powierzchnia sprawia, że jest to wyjątkowy widok.

Wnętrze budynku składa się z ciągłej ściany centralnej. Ta dwukondygnacyjna ściana dzieli budynek na pomieszczenia wspólne i prywatne. Pod względem konstrukcyjnym ta ściana z betonu architektonicznego staje się również podporą dla kalenicy, dzięki czemu wewnętrzna konstrukcja budynku kształtuje również zewnętrzną powłokę. Część dzienną, kuchenną i jadalną zaprojektowano jako centralne pomieszczenie główne. Na zewnątrz dom wolnostojący w Schulzendorfie to czarny pasjans, ale wnętrza są jasne. Ściany na piętrze pokryto białym glazurowanym drewnem. Czarne dodatki – takie jak przełączniki i klamki – tworzą harmonijny kontrast.

Lokalizacja: Schulzdendorf, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA