Sheds of Charlotte County

The Acre Architects, Doublespace Photography
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Na nierównym, smaganym wiatrem wybrzeżu Nowego Brunszwiku w Kanadzie Sheds of Charlotte County autorstwa Acre Architects wznosi się na szczycie skalistego zbocza. W jego okien roztacza się widok na Zatokę Fundy, gdzie poziom wody może zmieniać się o 8 metrów między przypływem a odpływem. Dzięki subtelnym nawiązaniom żeglarskim i palecie materiałów, które odwołują się do miejscowej tradycji tego obszaru, Sheds of Charlotte County odzwierciedla zarówno kontekst morski, jak i zainteresowania właścicieli.

Sheds of Charlotte County jest zainspirowany starą dwuspadową szopą rybacką. Szopa pokryta wyblakłym gontem z cedru wschodniego, znajduje się po drugiej stronie wąskiej grobli od miejsca budowy. Należała ona do ojca klienta. Sheds of Charlotte County o konstrukcji drewnianej i stalowej podzielono na trzy części lub „szopy” – każda z odrębnym programem i estetyką. „Jedną z pierwszych próśb klienta było to, aby nie sprawiał wrażenia gigantycznego letniego domu i był bardziej związany ze społecznością” — mówi Stephen Kopp z Acre Architects.

Plan przestrzenny Sheds of Charlotte County

Architekci umieścili kuchnię, jadalnię i salon na otwartym planie w głównej STODOLE, wyróżniającej się wysokim na 6 metrów katedralnym sufitem, bielonymi dębowymi podłogami, jasnymi białymi ścianami i oknami sięgającymi od podłogi do sufitu z widokiem na zatokę. Nad kominkiem wznosi się duże trójkątne okno, umieszczone pod szczytem dwuspadowego dachu. Znajdująca się na zewnątrz kuchnia na dużym, wyłożonym kamieniem patio stanowi kolejne miejsce na wspólne spotkania. „Patrząc na zatokę, taras wydaje się być na mostku statku” — mówi Adair.

Przejście przy głównym wejściu łączy główny budynek z bardziej kameralną STODOŁĄ na Crow Island, nazwaną na cześć pobliskiej wyspy. Ciepłe deski z zachodniego cedru otaczają ściany i sufit – z wyjątkiem jednej ściany, gdzie srebrzysty gont z cedru wschodniego pokrywający zewnętrzną stronę domu rozciąga się do wewnątrz. Crow Island, z jeszcze ciemniejszymi stolarkami i granatowymi ścianami wewnętrznymi, zawiera sypialnie główną i gościnną, pralnię oraz bar i salon.

Atlantic Canada

Drugie patio oddziela Crow Island od trzeciego tomu: domku gościnnego. Na niższym poziomie znajduje się garaż, kolejna dodatkowa sypialnia oraz biuro, podczas gdy na piętrze znajduje się miejsce dla dzieci. Indywidualne koje z zasłonami dla trojga dzieci pary mają własne świetliki i wbudowane schowki. Wnętrza tej STODOŁY są w całości wykonane ze świerku, co jest w dużej mierze tradycją w Nowym Brunszwiku, wyjaśniają architekci.

Dla Adaira i Koppa projekt Sheds of Charlotte County oznaczał coś więcej niż zaspokojenie potrzeb klienta. „Jesteśmy zainteresowani reinterpretacją sposobu, w jaki Atlantic Canada jest kształtowana i rozumiana pod kątem architektury łączącej się z miejscem” – mówi Adair.

Lokalizacja: New Brunswick, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA