Sheep House

Palta Studio Mikael Lundblad
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Sara Lerner, założycielka studia projektowania wnętrz Palta Studio w marcu 2021 roku czuła stłumioną, pandemiczną energię w mieście. Pragnęła więcej przestrzeni, kreatywnych punktów sprzedaży i ogrodu. Spędzanie każdego lata w domach przyjaciół na Gotlandii pozwoliło Sarze nawiązać szczególną więź z wyspą, która charakteryzuje się lasami sosnowymi, plażami z białym piaskiem, wysoką trawą i pagórkowatymi polami.

STODOŁA z potencjałem

Sara jadąc gruntową drogą natknęła się na XVIII-wieczną STODOŁĘ. Lokalizacja – zaledwie pięć minut od plaży i położona wśród ulubionych na wyspie farm owiec – od razu przyciągnęła uwagę. „Nieruchomość była rozległa i zarośnięta, duża działka porośnięta jabłoniami, śliwkami i wiśniami oraz gigantycznymi stuletnimi drzewami” – wspomina projektantka.

Po pomyślnym przekształceniu trzech mieszkań w Sztokholmie dostrzegła potencjał starej STODOŁY. Nawet nie wchodząc do środka, od razu złożyła ofertę. „W latach sześćdziesiątych XX wieku dobudowano instalację wodno-kanalizacyjną, aby zbudować kuchnię i łazienkę. Z północy wyspy sprowadzono materiały do pokoju w tradycyjnym stylu wiejskim, który miał służyć jako przedłużenie pokoju gościnnego”. Dodaje, że we wnętrzach nie dokonywano znaczących zmian od lat 90. XX wieku, kiedy oryginalne wapienne detale pokryto tanim tynkiem.

Inspiracja Gotlandią

Sara spędziła dwa i pół roku samodzielnie odnawiając prawie każdy pokój. Otrzymała pomoc od miejscowych rzemieślników przy całkowitym remoncie wnętrz w kuchni i łazience oraz odnowieniu kamienia wapiennego. „Chciałam przywrócić domowi historię oryginalnych fundamentów z wapienia i stworzyć nowoczesny dom wiejski, który nie ukrywałby swoich nierównych narożników i dziwnej historii” – dodając, że głęboko inspirowało ją wychowanie w nadmorskiej Nowej Anglii , a także funkcjonalne piękno wiejskich francuskich gospodarstw.

Wykorzystała lokalne drewno i kamień, wydobywane w wiosce na wyspie, w niemal każdym pomieszczeniu – od blatów kuchennych po niestandardowe szafki. „Chciałam zbudować porządną kuchnię na wsi, w której można byłoby spędzać cały dzień przy szeroko otwartych oknach” – mówi. Paleta kolorów kuchni nawiązuje do oceanicznego błękitu, uzupełniając tradycyjne biało-niebieskie elewacje wielu domów na Gotlandii.

Lokalizacja: Gotlandia, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA