Śmiały, maleńki domek łączący tradycję z nowoczesnością

ANDREW G. HOBBS
Partnerzy

O inspiracji

Ten maleńki domek pokazuje, że można żyć wygodnie, stylowo i w sposób zrównoważony na zaledwie 19 m2.

Kiedy organizacja Royal Automobile Club of Victoria z Australii zleciła firmie Maddison Architects zaprojektowanie kompaktowego i ekologicznego domku, który będzie wykorzystany podczas planowanej wystawy, architekci Peter Maddison i Jesse Newstadt przedstawili plany, które były dynamiczne, pełne energii i stanowiły doskonałą równowagę między stylem tradycyjnym i nowoczesnym.- „To maleńki domek, który służy jako narzędzie edukacyjne dla odwiedzających, pokazując zrównoważone praktyki budowlane, materiały oraz technologie wykorzystane w ramach kompaktowego i łatwego w transporcie budynku” – mówi Newstadt.

nowoczesna STODOŁA ma charakterystyczne żółte panele z kraty z włókna szklanego, które otwierają się i zamykają jak części pudełka z kartonu, a sam budynek można zsunąć z ciężarówki i postawić prawie na każdej działce.

– „Wykorzystaliśmy panele z żółtej kraty, by stworzyć osłony przed słońcem, otwierane ściany oraz taras” – mówi architekt. – „Panele składają się i rozkładają, stanowiąc pewien aspekt zabawy projektem.”

Jasne, żółte panele w nowoczesnym stylu stanowią też estetyczne orzeźwienie dla tradycyjnego, dwuspadowego dachu. – „Chcieliśmy zastosować prostą, ale ożywioną formę dachu dwuspadowego, która jest ikoniczną cechą większości domów” – wyjaśnia Newstadt.

Ściany zewnętrzne zostały wykończone najwyższej jakości, zachodzącymi na siebie deskami, które zostały odpowiednio opalone przez firmę Eco Timber. – „Siedmiowarstwowy system zastosowany na dachu i ścianach zawiera saszetki kokosu i oleju sojowego, które tworzą ściany o charakterystyce odpowiadającej płycie betonowej o grubości 100mm” – mówi Newstadt.

Skrojony na miarę projekt charakteryzują proste linie i niewielka ilość detali. – „Aby stworzyć budynek o eleganckim wyglądzie, wszystkie przedmioty zewnętrzne, takie jak rynny, panele słoneczne oraz zbiorniki na wodę zostały ukryte w ścianach albo za nimi” – dodaje architekt.

– „Dom może działać zupełnie bez podłączenia do sieci miejskiej, czy jakichkolwiek zewnętrznych usług” – informuje Newstadt mówiąc, że nowoczesne technologie zostały w pełni uwzględnione w projekcie do tego stopnia, że aktywowana głosem aplikacja Google Home pozwala obsługiwać zautomatyzowane systemy, które obejmują Wifi, system ochrony oraz cały układ odpowiadający za rozrywkę mieszkańców.

Lokalizacja: Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA