Śmiały, maleńki domek łączący tradycję z nowoczesnością

maddison Architects Erin Davis-Hartwig
Partnerzy

O inspiracji

Ten maleńki domek pokazuje, że można żyć wygodnie, stylowo i w sposób zrównoważony na zaledwie 19 m2.

Organizacja Royal Automobile Club of Victoria z Australii zleciła zaprojektowanie kompaktowego i ekologicznego domku, który będzie wykorzystany podczas planowanej wystawy. Architekci Peter Maddison i Jesse Newstadt przedstawili plany, które były dynamiczne, pełne energii. Stanowiły także doskonałą równowagę między stylem tradycyjnym i nowoczesnym. „To maleńki domek, który służy jako narzędzie edukacyjne dla odwiedzających. Pokazuje zrównoważone praktyki budowlane, materiały oraz technologie wykorzystane w ramach kompaktowego i łatwego w transporcie budynku” .

nowoczesna STODOŁA ma charakterystyczne żółte panele z kraty z włókna szklanego, które otwierają się i zamykają jak części pudełka z kartonu. Sam budynek można zsunąć z ciężarówki i postawić prawie na każdej działce. „Wykorzystaliśmy panele z żółtej kraty, by stworzyć osłony przed słońcem, otwierane ściany oraz taras” mówi architekt. „Panele składają się i rozkładają, stanowiąc pewien aspekt zabawy projektem.” Jasne, żółte panele w nowoczesnym stylu stanowią też estetyczne orzeźwienie dla tradycyjnego, dwuspadowego dachu. Ściany zewnętrzne wykończono deskami, które odpowiednio opalono.

Skrojony na miarę projekt charakteryzują proste linie i niewielka ilość detali. „Aby stworzyć budynek o eleganckim wyglądzie, wszystkie przedmioty zewnętrzne, takie jak rynny, panele słoneczne oraz zbiorniki na wodę zostały ukryto w ścianach albo za nimi”.

-Dom może działać zupełnie bez podłączenia do sieci miejskiej, czy jakichkolwiek zewnętrznych usług. Nowoczesne technologie w pełni uwzględniono w projekcie do tego stopnia, że aktywowana głosem aplikacja Google Home pozwala obsługiwać zautomatyzowane systemy, które obejmują Wifi, system ochrony oraz cały układ odpowiadający za rozrywkę mieszkańców.

Lokalizacja: Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Erin Davis-Hartwig