Sobreiras – Alentejo Country Hotel

FAT - Future Architecture Thinking João Morgado
Kategorie: Domy wypoczynkowe
Partnerzy

O inspiracji

Sobreiras – Alentejo Country Hotel znajduje się na działce o wielkości około 25 hektarów w Serra de Grândola w Portugalii. Posiadłość leży na wysokości 200 m n.p.m.i jest otoczona drzewami dębu, a także drzewkami oliwnymi i różną roślinnością endogeniczną. Łagodne wzgórza i otwarty krajobraz pozwalają dostrzec odległy horyzont. Hotel oddalony jest zaledwie o godzinę jazdy od Lizbony, ale wiejski wygląd terenu stanowi kontekst, który rządził całym konceptem projektowym – miał promować radość płynącą z obcowania z naturą i pozwalać na odkrywanie regionalnej kultury. Projekt stworzył architekt Miguel Correia wraz ze swym zespołem FAT (Future Architecture Thinking).

Bogactwo krajobrazu

Troska o zachowanie i wzmocnienie cech fizycznych i morfologicznych tego miejsca stała się bazą wyjściową dla głównych zasad projektowych. Projekt miał być prosty i elegancki, inspirowany przez otaczającą przyrodę, bogactwo krajobrazów i smaki Alentejo. Celem było podkreślenie i uhonorowanie wiejskiego otoczenia hotelu, przyjmując to jako temat przewodni i tworząc przestrzenie, które pozwolą się cieszyć wiejską okolicą, pełnym komfortem i otaczającą ciszą w prostym i nowoczesnym wnętrzu.

Regionalna architektura

Hotel składa się z ośmiu części, które opierają się na podniesionej konstrukcji, minimalizując wpływ fundamentów na podłoże. W największej części znajduje się wejście główne oraz recepcja, a także miejsca publiczne i strefy odpoczynku. Mniejsze części mieszczą pomieszczenia służbowe, techniczne, magazynowe i usługowe. 5 pozostałych modułów o podobnej wielkości kryje 22 pokoje i 2 apartamenty. Każdy pokój zapewnia gościom wygodę i prywatność, pozwalając im cieszyć się spokojną okolicą.

Budynki, które swym wyglądem miały przypominać tradycyjne tutejsze domy, mają cechy charakterystyczne dla regionalnej architektury. Drewniane słupy wykorzystane na zewnątrz prowadzą dialog z otaczającym krajobrazem, kontrastując z prostotą i geometrią białych ścian. Okna i drzwi tarasowe wychodzą na wschód, co jest charakterystyczne dla regionalnej architektury, by chronić pomieszczenia od silnego słońca po stronie zachodniej.

W trosce o środowisko

Zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne oraz dachy zaprojektowano z troską o izolację termiczną i dźwiękową określonych pomieszczeń. Komfort termiczny budynku zwiększają też odpowiednio dobrane szyby oraz futryny okienne. Otwory w ścianach przeciwległych, w sypialniach i częściach dziennych apartamentów, tworzą naturalny system wentylacyjny.

Klimat regionu Alentejo sprawia, że woda jest tu istotnym zasobem naturalnym, co oznacza konieczność odpowiedniego zarządzania dostępnymi zasobami wodnymi. Aby zaoszczędzić cenną wodę, wszystkie krany i prysznice wyposażono w urządzenia redukujące przepływ wody, a ogólnodostępne krany mają dodatkowo zainstalowane odpowiednie czasomierze. System paneli słonecznych umożliwia ogrzewanie wody. Pochyłe dachy pozwalają na gromadzenie deszczówki, wykorzystywanej do nawadniania terenów zielonych oraz pozwalają radzić sobie z przejściowymi okresami suszy.

Zachowując naturalną dynamikę miejsca, w elementach zewnętrznych zastosowano materiały naturalne i przyjazne dla środowiska. Ścieżka prowadząca do hotelu wysypana jest żwirem, dzięki czemu integruje się z otoczeniem i zapewnia odpowiednią przepuszczalność gleby. Każdy budynek ma swój pas krzewów, a do poszczególnych pokoi prowadzi ścieżka, która obrazuje zmienność krajobrazu o różnych porach roku. Tereny zielone wokół hotelu ograniczono do minimum, aby zredukować konieczność nawadniania i prac ogrodniczych. Pozostały teren zachowuje swój naturalny charakter krajobrazów typowych dla regionu Alentejo, przypominając „montado”, czyli górskie łąki, które odzwierciedlają swą sezonowość, stanowiącą kwintesencję tego miejsca.

Lokalizacja: Serra de Grandola, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA