Sobreiras – Alentejo Country Hotel

JOAAO MORGADO
Partnerzy

O inspiracji

Sobreiras – Alentejo Country Hotel znajduje się na działce o wielkości około 25 hektarów w Serra de Grândola w Portugalii. Posiadłość leży na wysokości 200 m n.p.m.i porośnięta jest drzewami z gatunku dąb korkowy i dąb ostrolistny, a także drzewkami oliwnymi i różną roślinnością endogeniczną. Łagodne wzgórza i otwarty krajobraz pozwalają dostrzec odległy horyzont.

Hotel oddalony jest zaledwie o godzinę jazdy od Lizbony i kilka minut od wioski Grândola, ale wiejski wygląd terenu stanowi kontekst, który rządził całym konceptem projektowym – miał promować radość płynącą z obcowania z naturą i pozwalać na odkrywanie regionalnej kultury.
Projekt stworzył architekt Miguel Correia wraz ze swym wielokierunkowym zespołem FAT (Future Architecture Thinking), który składał się z około 30 członków, w tym architektów, projektantów wnętrz i architektów krajobrazu.
Troska o zachowanie i wzmocnienie cech fizycznych i morfologicznych tego miejsca stała się bazą wyjściową dla głównych zasad projektowych: projekt miał być prosty i elegancki, inspirowany przez otaczającą przyrodę, bogactwo krajobrazów i smaki Alentejo.
Celem było podkreślenie i uhonorowanie wiejskiego otoczenia hotelu, przyjmując to jako temat przewodni i tworząc przestrzenie, które pozwolą się cieszyć wiejską okolicą, pełnym komfortem i otaczającą ciszą w prostym i nowoczesnym wnętrzu.
Na wzgórzu, które wybrano jako lokalizację hotelu, panoramiczne widoki wychodzą na wschód. Górska fauna odsłania się w dźwiękach, które płyną z otaczających hotel pól. Wciąż zmieniające się niebo przeobraża krajobraz na tysiące różnych sposobów. Czas mija to wolno i spokojnie.
Ułożenie istniejących tu wcześniej drzew prowadziło do podziału budynku na kilka modułów ulokowanych pośród drzew, zachowując w ten sposób naturalne zasoby leśne i wykorzystując unikatowe położenie.
Hotel składa się z ośmiu części, które „spoczywają łagodnie” na ziemi opierając się na podniesionej konstrukcji, minimalizując wpływ fundamentów na podłoże.
W największej części znajduje się wejście główne oraz recepcja, a także miejsca publiczne i strefy odpoczynku. Mniejsze części mieszczą pomieszczenia służbowe, techniczne, magazynowe i usługowe. 5 pozostałych modułów o podobnej wielkości kryje 22 pokoje i 2 apartamenty, wszystkie zaprojektowane w sposób minimalistyczny, wyposażone w prywatne tarasy. Każdy pokój zapewnia gościom wygodę i prywatność, pozwalając im cieszyć się spokojną okolicą.
Budynki, które swym wyglądem miały przypominać tradycyjne tutejsze domy, mają cechy charakterystyczne dla regionalnej architektury.
Drewniane słupy wykorzystane na zewnątrz prowadzą dialog z otaczającym krajobrazem, kontrastując z prostotą i geometrią białych ścian.
Niektóre z zastosowanych opcji architektonicznych odzwierciedlają troskę o stabilność termiczną budynku, która jest kluczowa dla zbilansowanego zarządzania energią, co jest niezbędne w ośrodku hotelowym.
Okna i drzwi tarasowe wychodzą na wschód, co jest charakterystyczne dla regionalnej architektury, by chronić pomieszczenia od silnego słońca po stronie zachodniej. Większy rozstaw słupów podkreśla panoramiczne widoki oraz krajobraz widziany jak duży obraz w danej przestrzeni.
Aby zapewnić ochronę przed bardziej agresywnym nasłonecznieniem, tarasy i balkony znajdują się pod przedłużonym zadaszeniem, a dodatkowe zacienienie dają pionowe drewniane słupy.
Zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne oraz dachy zaprojektowano z troską o izolację termiczną i dźwiękową określonych pomieszczeń. Komfort termiczny budynku zwiększają też odpowiednio dobrane szyby oraz futryny okienne. Otwory w ścianach przeciwległych, w sypialniach i częściach dziennych apartamentów, tworzą naturalny system wentylacyjny.
Wszystkie zastosowane działania stanowią integralną część pasywnego systemu klimatyzacji, który minimalizuje potrzebę stosowania współczesnych systemów aktywnych.
Aby zoptymalizować zapotrzebowanie energetyczne oraz uszanować ekosystem, w budynku wykorzystano panele z krzemianu wapnia, a konstrukcję dachową tworzą metalowe kształtowniki. Panele składają się z dwóch warstw krzemianu wapnia, które zapewniają sztywność konstrukcji, a ich specjalne wypełnienie gwarantuje lekkość konstrukcji przy doskonałych właściwościach termicznych i dźwiękochłonnych. Wybór odpowiednich systemów budowlanych pozwalał na optymalizację samego procesu budowy, zmniejszając liczbę robotników oraz czas wykonania i pozwalając na zakończenie prac zaledwie w ciągu jednego roku.
Eko-równowaga budynku oceniana była w kontekście lokalnym, biorąc pod uwagę jego wpływ na środowisko oraz potrzeby energetyczne, jak również rentowność techniczną i ekonomiczną całej infrastruktury, pod kątem instalacji, konserwacji i samego funkcjonowania.
Klimat regionu Alentejo sprawia, że woda jest tu istotnym zasobem naturalnym, co oznacza konieczność odpowiedniego zarządzania dostępnymi zasobami wodnymi. Aby zaoszczędzić cenną wodę, wszystkie krany i prysznice wyposażono w urządzenia redukujące przepływ wody, a ogólnodostępne krany mają dodatkowo zainstalowane odpowiednie czasomierze. System paneli słonecznych umożliwia ogrzewanie wody.
Pochyłe dachy pozwalają na gromadzenie deszczówki, wykorzystywanej do nawadniania terenów zielonych oraz pozwalają radzić sobie z przejściowymi okresami suszy.
Architektura krajobrazu w sposób subtelny interweniuje w otaczającą przyrodę, zachowując i podkreślając jej naturalne cechy. Skupia się na zachodnim zboczu wzgórza, pozostawiając część wschodnią w naturalnej formie, tworząc naturalne otoczenie kompleksu hotelowego.
Zachowując naturalną dynamikę miejsca, w elementach zewnętrznych zastosowano materiały naturalne i przyjazne dla środowiska. Ścieżka prowadząca do hotelu wysypana jest żwirem, dzięki czemu integruje się z otoczeniem i zapewnia odpowiednią przepuszczalność gleby.
Każdy budynek ma swój pas krzewów, a do poszczególnych pokoi prowadzi ścieżka, która obrazuje zmienność krajobrazu o różnych porach roku. Tereny zielone wokół hotelu ograniczono do minimum, aby zredukować konieczność nawadniania i prac ogrodniczych, a centralne miejsce kompleksu oddano drzewom dębu korkowego.
Pozostały teren zachowuje swój naturalny charakter krajobrazów typowych dla regionu Alentejo, przypominając „montado”, czyli górskie łąki, które odzwierciedlają swą sezonowość, stanowiącą kwintesencję tego miejsca.
Poszczególne przestrzenie zewnętrzne zaprojektowano tak, by umożliwić wypoczynek i relaks hotelowym gościom, wykorzystując przy tym niezwykłe piękno krajobrazu. Basen, który wydaje się nie mieć końca, zaprasza do pełnego zanurzenia się w otaczającej przyrodzie, a horyzont wydaje się być tak odległy, że trudno sięgnąć go gołym okiem.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

Architekt: FAT – Future Architecture Thinking
Foto: Joaao Morgado
Lokalizacja: Serra de Grandola, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA