Space of Mind – modułowa chata, która może stanąć w każdym miejscu

STUDIO PUISTO ARCHITECTS MARC GOODWIN
Partnerzy

O inspiracji

Studio Puisto zaprojektowało niewielki domek, który jest prefabrykowany, może pełnić różne funkcje i może stanąć w dowolnym miejscu. Przeznaczenie? Również dowolne – od biura w ogrodzie po odciętą od świata i zdobyczy technologii kryjówkę w dzikim terenie.

Projekt o nazwie „Space of Mind”, czyli „Przestrzeń umysłu”, to kompaktowa chata, która została opracowana we współpracy z marką meblową Made By Choice w odpowiedzi na pandemię koronawirusa , aby zapewnić tym, którzy zmuszeni są spędzać więcej czasu w domu, przestrzeń do tego, by mogli rozwinąć skrzydła.

Architekci chcieli, aby projekt Space of Mind służył przede wszystkim jako odosobniona kryjówka, która może funkcjonować poza miejską siecią, choć można go również zbudować bliżej domu i wykorzystać jako biuro, ogrodową siłownię lub dodatkową sypialnię.

Domki mają modułowe wnętrza, które pozwalają na szybkie i łatwe dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb użytkownika.

– „Space of Mind to nowoczesna chata, która działa jak wydzielona przestrzeń do myślenia, ładowania baterii i relaksu – miejsce, w którym możemy znaleźć spokój” – wyjaśnia fińskie studio architektoniczne. – „Odkrywamy, że spokój umysłu oznacza coś innego dla każdego z nas. Dlatego integralnym aspektem projektowania Space of Mind jest jego wszechstronność i zdolność adaptacji” – wyjaśniają. – „Dzięki systemowi modułowemu Space of Mind może służyć jako cokolwiek, od dodatkowej sypialni, przez siłownię po domowe biuro, oferując możliwość ustawienia domku w dowolnym miejscu na świecie”.

Prefabrykacja

Domki Space of Mind mają lekką, drewnianą konstrukcję, mierzącą niespełna 10 metrów kwadratowych. Są one prefabrykowane, co pozwala zminimalizować ingerencję w otoczenie docelowej lokalizacji.  Zapewnia łatwy transport i montaż nawet w odległych miejscach.

Projekt oferuje różne opcje elewacji, które obejmują drewno modrzewiowe, czarną papę lub ocynkowaną blachę z rąbkiem stojącym. Fundamenty mogą być wykonane z pomocą usuwanych filarów spiralnych lub z lekkiego betonu. Dzięki temu domek można dostosować do różnych warunków klimatycznych i gruntowych.

– „Aby chaty Space of Mind mogły stanąć nawet w najbardziej odległych miejscach, strategicznie zaplanowaliśmy, że będą one odpowiednio lekkie. Na tyle aby można je było transportować dźwigiem lub helikopterem. Posiada elastyczną podstawą, która pasuje prawie do każdego miejsca” – wyjaśniają przedstawiciele studia. – „To z kolei zwiększa wszechstronność projektu, która ostatecznie oferuje swobodę dostosowania naszych przyszłych doświadczeń przestrzennych do naszych konkretnych potrzeb”.

Pierwsza chata Space of Mind, którą zainstalowano, jest pokryta modrzewiem i stoi na półce skalnej archipelagu Porvoo w Finlandii. Modrzew wybrano ze względu na fakt, że z czasem szarzeje i w ten sposób dopasuje się do swego otoczenia. Studio Puisto wkrótce wybuduje obok niego kolejne domki, które mają służyć jako miejsce wakacyjnego lub weekendowego wypoczynku.

Domek ma kanciastą formę, którą opracowano tak, aby oferować „element zaskoczenia” przy zachowaniu efektywnego, kompaktowego kształtu. Zwisający dach pełni funkcję osłoniętego wejścia. Konstrukcje są nieizolowane, aby zachęcić użytkowników do tworzenia więzi z „surowymi, naturalnymi elementami i ciągle zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi na zewnątrz”.

Wnętrze

Wnętrza domków są również modułowe i mogą być wyposażone w różnego rodzaju meble. Mocuje się je do głównej konstrukcji za pomocą drewnianych kołków. Ten modułowy system, opisywany przez Studio Puisto jako puzzle, opiera się na prostym mechanizmie dopasowywania poszczególnych elementów, co umożliwia łatwą rekonfigurację.

– „Wnętrze jest modułowe i połączone z konstrukcją kabiny drewnianymi kołkami” – mówi partner studia Willem van Bolderen. – „Wnętrze można zmienić, czyniąc z miejsca odpoczynku strefę skupienia lub strefę wellness. Drewniane kołki wsuwają się w szczelinę i blokują elementy mebli na miejscu” – wyjaśnia.

Do wykończenia wnętrz wybrano drewno, aby stworzyć ciepłe, stonowane pomieszczanie o wysokiej jakości. Architekci zaznaczają, że są otwarci na inne propozycje. Domek Space of Mind można kupić z oddzielną, ekologiczną toaletą, którą można umieścić obok domku, przy zewnętrznej kuchni lub obok schowka przy drzwiach.

Studio Puisto to fińskie studio architektoniczne założone w Helsinkach w 2010 roku. Space of Mind jest już w sprzedaży, a studio pracuje obecnie nad wersją saunową.

Lokalizacja: Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA