STODOŁA w Blankach

YONO ARCHITECTURE

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Blanki – urokliwa wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim, otoczona polami, łąkami, w bliskim sąsiedztwie jeziora o tej samej nazwie.

To właśnie tu zaprojektowano dom jednorodzinny, inspirowany architekturą okolicznych STODÓŁ. Próbę interpretacji tradycyjnej sielskiej architektury można dostrzec przede wszystkim w estetyce zewnętrznej budynku, poprzez zastosowanie tradycyjnej dachówki ceramicznej w kolorze ceglastej czerwieni oraz opalane ciemnobrązowe drewno na elewacji.

Analogicznie zaprojektowano symetryczny układ wnętrz. W centralnym punkcie rzutu umiejscowiono część dzienną, która przeszkleniami otwiera budynek na wschodnią i zachodnią część działki, tworząc w ten sposób osie widokowe na naturę. Charakterystycznym elementem budynku są drewniane okiennice, które po zamknięciu tworzą jednolitą powierzchnię z deskowaną elewacją. Dom zaprojektowano w najwyższym punkcie nieruchomości, z którego niczym z tarasu widokowego można obserwować znajdujące się na działce rozlewisko.

W celu minimalizacji wpływu na środowisko, podjęto kilka działań projektowych – budynek zlokalizowano w bliskiej odległości od wjazdu na działkę, teren poza obrysem budynku pozostawiono jako powierzchnię biologicznie czynną, a całe zamierzenie przekształca jedynie 2% powierzchni nieruchomości.

Powierzchnia: 162,5 m2
Data realizacji: 01/2025

Więcej ciekawych projektów od YONO ARCHITECTURE znajdziecie w zakładce na naszej stronie. Zachęcamy również do śledzenia ich codzienności w mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie.