Dawne gospodarstwo rolne w Dalfsen

KHV Architecten, Rob van Esch
Partnerzy

O inspiracji

Ta piękna działka w Leemculehof w Dalfsen ma rolniczą historię. Do niedawna mieściła się tu ferma trzody chlewnej. Gospodarstwo na obrzeżach Dalfsen zostało teraz przekształcone w fantastyczne, wiejskie środowisko mieszkalne z miejscem na trzy wille. To dobry przykład udanej przebudowy gospodarstwa rolnego. Klient chciał zrealizować STODOŁĘ z solidną wiejską atmosferą. Jednak plan jakości obrazu przewidywał minimalistyczną architekturę z czystymi liniami. Dwie skrajności, których nie da się naturalnie pogodzić.

Za projektem tej nowoczesnej STODOŁY stoi jeden z architektów pracowni KHV Architecten –Gerben ter Horst. Fasada STODOŁY w Dalfsen skupia się na dziedzińcu między domami i wejściu na podwórko. To niejako fasada, która osłania domenę mieszkalną przed światem zewnętrznym. Jest to jednocześnie reprezentatywna, najbardziej widoczna elewacja dla tego obszaru. Te właściwości dobrze pasują do nowoczesnej, bardziej formalnej elewacji. Fasada nadaje eleganckiego stylu minimalistycznej architekturze. Cegła płynnie przechodzi w płaski dach pokryty dachówką. Czysta linia dachu wyznacza kształt dachu. Składa się on na dom jak rodzaj tarczy. Końcowa fasada z boku STODOŁY, z dębowymi kratownicami i czarnym drewnianym rabatem, daje wgląd w atmosferę mieszkalną.

STODOŁA w Dalfsen – doświadczenie krajobrazu

Tył STODOŁY w Dalfsen sąsiaduje ze strefą prywatną i pełni zupełnie inną funkcję. Chodzi o płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem dla panoramicznego doświadczenia rozległego krajobrazu i atrakcyjnego środowiska życia. O cechy, które są w pełni wyrażone w solidnych drewnianych więźbach dachu i werandy. Obfitość szkła sprawia, że dom otwiera się na krajobraz z pełnym poddaniem. Przyjemną przestronność uzyskano w salonach z otwartym okapem. Element szafy został umieszczony na środku pokoju. W zabawny sposób oddziela przestrzenie od siebie. Kominek, szafy wnękowe i kuchnię zaprojektowano na zamówienie. Bezpośrednio do salonów przylega gabinet z piękną panoramą na okolicę. Główna sypialnia również znajduje się na parterze od strony ogrodu. Tutaj wstajesz rano z szerokim widokiem na okoliczne pola uprawne. Przylegająca garderoba, łazienka i sauna zapewniają pełne wyposażenie prywatnych pokoi. Ostatecznie na pierwszym piętrze powstały trzy przestronne sypialnie, gabinet i biblioteka.

Ponieważ nowoczesna STODOŁA jest zasadniczo utworzona z dwóch brył, które się zazębiają, długość domu jest przełamana. W elewacji frontowej stworzono logiczne miejsce na wejście główne. W tylnej fasadzie, gdzie spotykają się bryły stworzono osłonięte miejsce na werandę.

Lokalizacja: Dalfsen, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA