Od starej STODOŁY do ​​szklanego domu wakacyjnego

Partnerzy

O inspiracji

„Każdy architekt prędzej czy później chce zbudować szklany dom”. mówi Xavier Donck van Donck Architecten z Deinze. Wraz z synem i wspólnikiem Arturem oraz zespołem pełnych pasji wykonawców tchnął nowe życie w starą STODOŁĘ. Nieruchomość jest teraz domem wakacyjnym z panoramicznym widokiem na rozległy krajobraz pół i łąk.

Właścicielka początkowo marzyła o domku myśliwskim, później zobaczyła w nim domek letniskowy. „Jeśli chcesz zamienić STODOŁĘ z 1897 roku w perłę domku letniskowego z miejscem do spania dla sześciu osób, musisz być trochę szalony.

Jak rozpocząć taki projekt? Jak przekształcić dawną STODOŁĘ wybudowaną pod koniec XIX wieku z materiałów pochodzących z recyklingu, gdzie przez ponad sto lat wiatr wiał przez szczeliny, w przyjemną wakacyjną rezydencję z wszystkimi udogodnieniami? Odpowiedź architekta jest prosta: „Z miłości do STODOŁY. Ta renowacja podsyciła w nas to uczucie”.

Owinięty w drewno

Od początku założenie było takie, aby zachować najpiękniejsze oryginalne elementy, takie jak ściany czołowe, belki i krokwie, drzwi boczne, brama z przodu oraz część dachówki Boom. Pierwszym poważnym zadaniem było rozbicie starej podłogi i wylanie nowych fundamentów betonowych, aby konstrukcja była stabilna. Druga niezbędna interwencja polegała na zbudowaniu drewnianej ramy wokół STODOŁY: kamienne ściany po prostu nie wytrzymałyby ciężaru dużej tafli szkła. STODOŁA jest teraz niejako zamknięta w nowej konstrukcji.

Konstrukcja metalowa

STODOŁA składa się z czterech jednakowych części, zwanych „chórami”, a każdy chór mierzy cztery metry.  Pierwszy chór był kiedyś zarezerwowany dla bydła i posiadał piętro, na którym składowano siano. Budynek wyposażono dodatkowo w antresolę. Teraz jest wystarczająco dużo miejsca na trzy podwójne łóżka i dwie łazienki pod dachem, każda z toaletą, prysznicem i umywalką.

Afrykańskie meble

Roos kupiła wiele mebli w Afryce, a dokładniej w Kenii, kraju, gdzie trzynaście lat temu straciła serce. Wizytówką jej wnętrza jest okazały mahoniowy stół, którego blat wycięto w całości z pnia drzewa. Stołki barowe i trzy łóżka są również wykonane z kenijskiego drewna driftowego. Solidny charakter mebla doskonale wpisuje się w drugie życie tej starej STODOŁY.

W poszukiwaniu inspiracji budynków po renowacji, zajrzyj tutaj

Lokalizacja: Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA