Komfort i estetyka w nowoczesnej stodole
Jednym z wyzwań, które nowoczesna stodoła stawia przed użytkownikiem, jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego. Ze względu na dużą otwartą przestrzeń oraz wysokość pomieszczeń, stodoły mogą być podatne na znaczną utratę ciepła, dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań izolacyjnych, ale nie tylko. Szczególnym wyzwaniem w ogrzewaniu wysokich pomieszczeń jest naturalne zjawisko gromadzenia się ciepłego powietrza pod sufitem, wobec czego urządzenia, które rozprowadzają ciepło za pomocą rozgrzanego powietrza, mogą okazać się zawodne – u góry będzie bardzo ciepło natomiast osobom np. siedzącym przy stole na parterze będzie chłodno.
Optymalnym rozwiązaniem zapewniającym równomierne rozprowadzenie ciepła w całym domu jest ogrzewanie podłogowe potocznie zwane podłogówką. Podłogówka daje coś, czego nie oferują inne systemy grzewcze, czyli komfort cieplny na całej powierzchni pomieszczenia, nie tylko przy grzejniku, kominku czy innym źródle ciepła. Dodatkowo w podłogowym systemie HD (Heat Decor) ciepło może być rozprowadzane w większej części przez fale podczerwieni, ogrzewając bezpośrednio ludzi i obiekty stałe, oraz kumulując energię cieplną w strukturze budynku.
Ogrzewanie podłogowe oferuje ponadto wiele modnych możliwości aranżacyjnych. Wiąże się też z pewnymi ograniczeniami.
Aranżacja wnętrz nowoczesnej stodoły z zastosowaniem ogrzewania podłogowego pozwala uzyskać maksymalną przestronność pomieszczeń, w których bez trudu odkurzacz automatyczny dotrze w każdy kąt. Podłóg siłą rzeczy nie pokrywają nieodpowiednie do ogrzewania dywany czy wykładziny, co nada wnętrzom spójny i harmonijny z otoczeniem, a zarazem trochę surowy, a na pewno uporządkowany charakter. Jaki dokładnie?
W nowoczesnych stodołach z ogrzewaniem podłogowym idealnie sprawdzą się takie style jak: minimalistyczny, nowoczesny i skandynawski. Wszystkie one cechują się prostotą, funkcjonalnością, harmonią, czystą linią oraz oszczędnym użyciem mebli i dekoracji. Dodatkowo każdy z tych styli charakteryzuje otwarta przestrzeń a podłogi wykonane są często z materiałów dedykowanych do ogrzewania podłogowego, takich jak płytki ceramiczne, gresowe, panele laminowane i winylowe oraz deska warstwowa. Oszczędność dekoracji ma na celu stworzenie obrazu niezagraconej przestrzeni, w której uwaga człowieka skupia się na odprężającym widoku za oknem, wolna od nadmiaru w elementach wyposażenia wnętrza.
Charakterystyczne dla tych styli jest zastosowanie we wnętrzach kolorów takich jak biel oraz odcieni szarości połączonych z elementami czerni i drewna w ciepłej tonacji. Daje to zarazem odczucie uporządkowania przestrzeni, jak i odrobinę surowości.
Dla fanów bardziej surowych wnętrz odpowiedni jest styl loftowy lub industrialny, uwydatniający surowość budynku oraz jego konstrukcję. Styl ten zdecydowanie sprawdzi się, gdy zależy nam na oryginalnym wnętrzu, w którym chcemy widzieć prostotę oraz ciemne i odważne kolory, takie jak czerń czy czerwień cegły. Charakterystyczne są też dla tych aranżacji duże okna zaczerpnięte z fabryk i zakładów produkcyjnych.
Dobrym przykładem stylu, który idealnie wpasuje się w obecne trendy wnętrzarskie i specyfikę nowoczesnej stodoły, jest również styl japandi. To dość nowoczesny styl wywodzący się z połączenia stylu japońskiego z popularnym w Polsce stylem skandynawskim. Tworzy on we wnętrzu spójną i harmonijną przestrzeń opartą na funkcjonalności i naturalności. Styl ten jest doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie spokój, równowagę i bliskość natury. Jest to idealna kombinacja minimalizmu japońskiego i skandynawskiego designu, tworząca elegancką i harmonijną przestrzeń.